Aj medzi Bratislavčanmi sa hromadne šíri výzva na ignoráciu motorestu Dubník - čo sa v ňom stalo?

18.6.2019
0

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Sociálne siete doslova masovo ovládol príbeh, ktorý sa mal pred nieľkoľkými dňami odohrať v motoreste Dubník. Ten sa nachádza pri jazere prezývanom Baywatch na ceste medzi Žiarom nad Hronom a dedinou Nová Lehota s miestnou príslušnosťou k obci Lovčica - Trubín. Majiteľ tejto stravovacej prevádzky mal odmietnuť pustiť dovnútra rodinu, ktorej súčasťou bol aj nevidiaci 15-ročný chlapec. Dôvodom bol jeho vodiaci pes...

Na najpopulárnejšej sociálnej sieti, konkrétne v skupine Nekŕmte nás odpadom, sa včera, teda 17. júna o 11. hodine príspevok s nasledujúcim znením: "Toto píšem so slzami v očiach, lebo toto je Slovensko. Toto je naša ľudskosť v praxi. Takto si tu navzájom uľahčujeme život jeden druhému... Pred pár dňami sme sa zastavili naobedovať v Motoreste Dubník pri diaľnici v Lovčiciach. Vonku boli stoly prázdne, vo vnútri sedeli ľudia len pri dvoch stoloch, ostatné bolo všetko prázdne. Obsluhoval tam starší pán. Po chvíli vošli dnu starí rodičia s dcérou a vnukom. Vnuk mohol mať do 15 rokov. Mal bielu paličku, načúvací prístroj a k tomu vodiaceho psa - labradora. Pes pokojný, mierny. Pán sa slušne spýtal čašníka, či sa môžu naobedovať a zobrať i psa. Čašník razantne odmietol, nemôžu sa so psom najesť dnu. Na moje prekvapenie ani vonku, vraj tam on neobsluhuje. Pán sa mu ešte snažil vysvetliť, že psík je na podobné zvyknutý a na to vychovaný, nepomohlo. Rodina sa zobrala a šla pokojne preč. Bolo na nich vidieť, že sú unavení zrejme po dlhšej ceste, no bez slova odišli von, žiadna hádka, žiadne urážky. 
Vstúpili me do toho my a spýtali sa čašníka, ako je možné, že nechce pustiť dovnútra vodiaceho psa. On povedal, že to je zákon. Spýtali sme sa ho, aký zákon? Zákon predsa jasne dovoľuje vojsť do stravovacích zariadení so slepeckým psom! On povedal, že má také nariadenie. Tak sme sa spýtali, či je majiteľom toho motorestu? Povedal, že áno. Povedali sme mu, že tak to je potom len jeho vlastné nariadenie a je protizákonné! Odmietal sa s nami o tom ďalej baviť. Zrušili sme našu objednávku a odišli von aj my. Rodina bola stále tam, pred podnikom. Povedali sme im, že nás to mrzí. Na to sa slepý chlapec rozplakal. To ma úplne zlomilo. Mamina ho chlácholila, no mne začali padať slzy spolu s ním. 
Milý pán majiteľ zariadenia, toto nie! Je úplne jedno, kto z nás je psičkár či nepsičkár či psi patria alebo nepatria do reštaurácií, to je na inú diskusiu. Do vášho zariadenia ale prišlo hendikepované dieťa s jeho "pomôckou", i keď bola živá. Pomôcka, ktorá má podľa zákona povolený vstup kamkoľvek. Lebo aj v našej banánovej republike, kde sú často nariadenia na úrovni stredoveku, je to v zákone jednoducho uvedené. Ja sa vyplačem, znesiem to, ustojím ako dospelý človek. Vidieť ale plakať slepé dieťa, ktoré sa ospravedlňuje vlastnej mame vlastne za to, že je slepé, že s ním má starosti, to je už prisilná káva. Kiežby sa ku vám takto nikto nikdy nezachoval, lebo aj ten pes mal v tom momente v sebe viac ľudskosti ako vy sám! Je 21. storočie! A opovážte sa obhajovať tým, aký bol pes. Ten mal na sebe potrebné označenie. Bol úžasne dobrý, poslušný a evidentne plne socializovaný. Opäť v tom momente na rozdiel od vás! Kde ste dali srdce??? Kde je súcit? Kde je obyčajná ľudskosť?"

Status získal za 24 hodín dosah 800-tisíc užívateľov, čo v praxi znamená, že ho videl, čítal alebo zaregistroval takmer každý zo slovenských užívateľov Facebooku. Ľudia v diskusiách vyjadrovali svoje rozhorčenie až hnev voči majiteľovi spomínaného motorestu. Ten sa k celej situácii odmietol vyjadriť, čo by sa dalo vysvetliť aj tak, že k nej naozaj došlo. Pretože inak by asi cítil potrebu uviesť veci na pravú mieru. Veď mohlo ísť napríklad o pomstu alebo súčasť konkurenčného boja s cieľom ho poškodiť. Takáto negatívna reklama na sociálnej sieti môže významne ovplyvniť jeho biznis, hoci na druhej strane sa zvykne hovorievať, že každá aféra trvá maximálne tri dni. 

Zdroj: Google Maps

Ľ​udia nielenže písali negatívne komentáre, ale aj sa snažili znížiť prostredníctvom internetu hodnotenie kvality reštaurácie na minimum. Kým na facebookovej stránke Motorestu Dubník sa im to podarilo zo 4,8 na 1,1, tak na Google dosahuje ešte pomerne lichotivé hodnotenie 3,8 z maximálnych 5 hviezdičiek. Dôvodom je to, že samotný Google vyhodnotil masové znižovanie bodovania ako útok na reštauráciu a neakceptoval hodnotia od ľudí, ktorí v reštaurácii v skutočnosti neboli. Medzitým však už niekto "hackol" aj samotný Google, ktorý pri pokuse o vyhľadanie spomínaného motorestu Dubník zobrazoval motorest s názvom Dnu nik. Pokúšali sme sa majiteľovi spomínanej prevádzky zavolať na kontaktné číslo, ktoré má uvedené na internete, ale jeho mobilný telefón bol nedostupný... Medzitým sa však na sociálnych sieťach objavila aj fotografia nevidiaceho chlapca, ktorý sa volá Jaro a prostredníctvom svojej asistentky ľuďom odkázal: "Ďakujem všetkým za podporu!" 

Prípad si už všimli médiá aj politici a napríklad podpredsedníčka NR SR a poslankyňa bratislavského Starého Mesta Lucia Nicholsonová na sociálnu sieť dnes napísala: "Diskriminácia slepého chlapca a jeho rodiny v motoreste Dubník Lovčice ma riadne zdvihla zo stoličky. Takéto správanie majiteľa je nielen neľudské a necitlivé, ale aj v rozpore so zákonom a s Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Preto som podala sťažnosť na Inšpektorát SOI a o tejto bezbrehej diskriminácii listom informujem aj komisárku pre osoby so zdravotným postihnutím, pani Stavrovskú." 

(ars) 

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.