Ako dnešný Deň Rómov vnímajú samotní predstavitelia tohto etnika?

8.4.2020

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Presne pred 49 rokmi sa uskutočnil 1. oficiálny kongres Rómov v Londýne. Zástupcovia rómskeho hnutia vtedy položili základný kameň pre oficiálne fungovanie tejto marginalizovanej skupiny vo svete. Odvtedy má svoj jazyk a dohodu o prijatí rómskej hymny, vlajku, ale aj etnické pomenovanie Róm - Rómka. Ako tento deň vnímajú Peter Pollák a Denisa Havrľová?

Podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák mladší publikoval svoje stanovisko ku dňu Rómov a okrem iného v ňom uvádza: "Keďže by som rád prispel k budovaniu vzájomnej solidarity, rovnosti, kultúre, ľudským hodnotám a svojím pôsobením sa pričinil k pozitívnemu spolunažívaniu majority a marginálnych skupín na Slovensku, oslovujem všetkých občanov. Mnoho ľudí Deň Rómov nepovažuje za tému dneška, keďže prioritou je koronavírus a zdravie nás všetkých. To rozhodne. Avšak myslím si, že je podstatné práve v čase, keď nás kríza po všetkých stránkach nepekne skúša, poukázať na spoločenské vnímanie Rómov v osadách. Medzi ľuďmi prevláda negatívny pohľad na obyvateľov osád, ktorí nerešpektujú karanténu, rúška, hygienu či iné opatrenia. Prevláda hnev, že tento prístup môže ochorenie COVID-19 ešte rozšíriť. Hnevá ma, že sa ohrozuje zdravie a život. Preto chcem v dnešnej situácii upriamiť pozornosť na dva ciele týkajúce sa tejto marginalizovanej skupiny. Musíme zachrániť ľudské životy. Stanovili sme si dva základné ciele. Prvý je krátkodobejší cieľ, no jeho riešenie je prudko aktuálne a vážne. Ide o zvýšenú kvantitu testovania ľudí z rómskych osád, zvýšené úsilie edukácie ohľadne opatrení a samozrejme minimalizovanie šírenia vírusu COVID-19. Mnohí z nás vyvíjame mohutnú snahu na ceste za týmto cieľom a pilierom pre zdravie nás všetkých. Vnímam, že niektorí nezodpovední občania prispievajú k šíreniu pandémie. Aby sme sa v budúcnosti podobným situáciám vyhli je podstatné budovať druhý - dlhodobý cieľ. Zlepšenie a posilnenie prostredia pre vzdelávanie rómskych detí. Krok po kroku posilňovať kvalitnú edukáciu, výchovu a vzdelávanie rómskych detí už od ich detstva, napríklad aj redundantným nezaraďovaním do špeciálnych škôl." 

A pokračuje: "  Odjakživa som pozitívny muž a chcem sa realizovať v prospech toho aby sme rok čo rok, pri oslave Dňa Rómov, nemuseli hovoriť prioritne o diskriminácii. Aby sme stále častejšie dávali do popredia inakosť a krásu našej kultúry. Úspešných, múdrych a vzdelaných Rómov, ktorých je medzi nami veľmi veľa! Buďme hrdí na to kým sme, hlásme sa k tomu nepretržite a v celom svete, stojme si za tým a zároveň sa chopme príležitosti o každodenné zlepšovanie. V závere by som ešte rád apeloval. Viem, aká krásna a jedinečná je živelnosť osláv Veľkej noci pre Rómov, sám tú atmosféru milujem. Počas sviatkov však musíme myslieť v prvom rade na naše zdravie. Situácia je vážna. Dodržujme opatrenia v zmysle nosenia rúšok, karanténny, hygieny.... či už sme z Jarovníc, Žehry, Hranovnice alebo aj Bratislavy, Žiliny či Sniny. Ak dodržiavame opatrenia, máme k sebe určitú formu rešpektu a úcty. A aj to si na Deň Rómov pripomíname! Ako podpredseda ľudskoprávneho výboru chcem byť aktívny a podieľať sa na pozitívnom progrese našej krajiny. Verím, že spolu s kolegami budeme pokračovať v stavaní pilierov pre lepšie spolunažívanie ľudí v tejto krajine a budeme realizovať kroky, ktoré tomu pomôžu. Všetci musíme urobiť maximum preto, aby rómske deti mali budúcnosť a ich rodičia prácu. Želám vám Šťastný deň Rómov! Bachtalo Amaro Džives!" dodal Peter Pollák.

Zdroj: FB P.P.

Dokumentaristka a novinárka Mgr. art. Denisa Havrľová sa ku Dňu Rómov vyjadrila na svojom facebooku nasledovne: "Milí priatelia, dnes je Medzinárodný deň Rómov a mnohí z vás píšu, ako budú tento sviatok oslavovať a aký vzácny a dôležitý je pre mnohých . Za mňa, aj keď sa to viacerým nebude páčiť, len toľko. Osobne nebudem nič oslavovať,pretože nemám, čo! V spoločnosti nemáme žiadny rešpekt, poniektorí politici bez hanby si nás dovolia nazývať, cigánmi, príživníkmi, zlodejmi. Bez trestu a spätnej väzby od tých, ktorí by sa mali ozvať sa necháme takto urážať. Fašistov máme v parlamente. Tento sviatok však vnímam samozrejme historicky a nezatracujem ho, ale ešte viac by som bola šťastnejšia, keby namiesto toho konečne niekto s nami - Rómami viedol seriózny dialóg, ocenil rómske osobnosti a dal im priestor rovnako aj našej inteligencii. Namiesto toho prežívame ešte väčší úpadok a nepochopenie. Nemám čo dnes oslavovať. V prvom rade som občianka SR ktorá ma svoje práva, ale aj povinnosti, chcem byť vnímaná ako človek s vedomosťami a skúsenosťami, ktoré odovzdávam tejto krajine kde žijem a pracujem. Aj ja tvorím hodnoty a snažím sa byť plnohodnotnou súčasťou. A preto nielen na Medzinárodný deň Rómov, ale každý deň nás berte ako ľudí, s ktorými tu žijete a prejavujme si úctu a rešpekt už len tým, že nedovolíme, aby nás niekto nazýval zlodejmi a asociálmi a posielal nás do rezervácií!"

Zdroj: FB D.H.

​Medzinárodný deň Rómov bol vyhlásený na prvom svetovom kongrese Rómov, ktorý sa konal vo Veľkej Británii 8.4.1971. Od tohto dátumu Medzinárodná rómska únia každoročne upriamuje pozornosť na potrebu podpory Rómov v ich spoločenskej a ekonomickej emancipácii v súlade s vlastnými hodnotami a ideálmi.

(TASR a ars)

Páčil sa vám článok?