IPčko: Bezplatná psychologická pomoc je pre ľudí v kríze dostupná v každom kraji

29.9.2022

Zdroj: ipcko.sk

Páčil sa vám článok?

Človek nachádzajúci sa v hraničnej krízovej situácii odteraz dostane anonymnú, bezplatnú a nonstop prvú psychologickú pomoc v každom kraji. Občianske združenie IPčko v štvrtok otvorilo posledné Káčko v Trenčíne, čím dobudovalo sieť centier krízovej intervencie vo všetkých krajských mestách. TASR o tom informovala Ivana Kohutková z IPčka.

"Na naše linky sa obracajú ľudia nachádzajúci sa v kríze a ťažkom psychickom rozpoložení. Ide najmä o mladých, ktorých duša bolí natoľko, že pomýšľajú na samovraždu. Pomoc však často nie je dostupná a oni v takýchto momentoch nenachádzajú potrebnú podporu. Preto sme našu online pomoc rozšírili v každom kraji o offline krízové služby Káčko a výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko," vysvetlil Marek Madro, psychológ a riaditeľ IPčka. Káčko je centrum krízovej intervencie, čiže miesto, kde človek v hraničnej životnej situácii dostane prvú psychologickú pomoc. Stačí, ak si dohodne osobné stretnutie, ktoré je anonymné a zadarmo.

Záujemca sa môže ozvať na krízovú linku pomoci (www.krizovalinkapomoci.sk), bezplatné nonstop telefónne číslo 0800 500 333 alebo 0800 500 888 určené pre ukrajinsky hovoriacich ľudí, či na email jednotlivých Káčiek. Ide o krátkodobú službu, ktorá nenahrádza psychoterapiu, vyšetrenia či liečbu u lekára. "V Kackach nepomáhame iba ľuďom s naliehavými duševnými tazkostami. Myslíme aj na tých, ktorí majú negatívne skúsenosti s neanonymnou psychologickou pomocou a boja sa vyhľadať podporu, keď ju akútne potrebujú," povedal Madro. Psychológovia používajú rôzne metódy a techniky krízovej intervencie, napríklad terapeutické karty, boxovacie vrece, antistresové maľovanky či virtuálnu realitu. Súčasťou každého Káčka je aj výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko.
Cieľom IPčka bolo, aby prvá psychologická pomoc bola pre ľudí v kríze dostupná v každom kraji. Prvé Káčko otvorili ešte v roku 2014 v Bratislave, v roku 2021 pribudli centrá v Trnave, Nitre a Banskej Bystrici. V tomto roku vznikli centrá v Košiciach, Prešove a Žiline.

(TASR)

Páčil sa vám článok?