Ako fungujú zubné ambulancie počas tretej vlny pandémie?

23.11.2021
Zubárka

Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Páčil sa vám článok?

Režim zubných ambulancií sa počas tretej vlny pandémie koronavírusu nezmenil, naďalej fungujú v rámci zvýšeného hygienicko-epidemiologického režimu. Dôsledkom toho sa mierne predlžujú čakacie doby pacientov na plánované ošetrenie, zvýšili sa tiež náklady na osobné ochranné pracovné pomôcky. Uviedol to prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igor Moravčík.

Zubné ambulancie v súčasnosti fungujú podľa štvrtej aktualizácie metodického usmernenia z januára 2021, ktoré bolo vypracované ešte počas prvej vlny pandémie. "Naša stratégia postupov ošetrenia v metodickom usmernení bola správna a nie je potrebné ho meniť ani príchodom tretej vlny," uviedol s tým, že zvýšený hygienicko-epidemiologický režim podľa neho bude mať trvalejší charakter.   

Zubné ambulancie naďalej fungujú v režime objednávania pacientov tak, aby sa zaistila bezpečnosť pacienta, ako aj dentálneho tímu. Vzhľadom na bezpečnosť zubné ambulancie tiež zabezpečujú potrebné množstvo ochranných pomôcok. "To pri zvýšenom hygienicko-epidemiologickom režime predstavuje nemalý zvýšený náklad. Ak ošetrujem denne napríklad desať pacientov, každú položku OOPP je potrebné vynásobiť minimálne desať za deň," vysvetlil. Doplnil, že zubné ambulancie sú aktuálne v tejto oblasti bez štátnej podpory. 

(TASR)

Páčil sa vám článok?