Aj šéfka zdravotníckeho výboru NR SR Janka Bittó Cigániková si myslí, že očkovanie proti koronavírusu by nemalo byť povinné

13.10.2020
Očkovanie

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Očkovanie proti novému koronavírusu by nemalo byť povinné. Možnosť jeho nariadenia pri ohrození verejného zdravia by sa mala vypustiť z novely zákona, ktorú majú poslanci prerokovať na utorkovej mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR v zrýchlenom režime. Vo Výbore NR SR pre zdravotníctvo to chce navrhnúť jeho predsedníčka Jana Bittó Cigániková (SaS).

"Je na tom dohoda v koalícii, navrhnem to na výbore," povedala koaličná poslankyňa pre TASR. Doplnila, že o tom informovala už aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO). Bittó Cigániková zdôvodňuje tento krok tým, že aj keď verí v zmysel očkovania, povinnosť podľa nej všetko len zhorší a podporí konšpirácie. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) pre TASR potvrdil, že v koalícii je dohoda na odstránení formulácie hovoriacej o očkovaní z predloženej novely. "Nepresná formulácia o povinnom očkovaní bude vypustená. Na tom budeme trvať, taká je dohoda v koalícii," povedal pre TASR s tým, že očkovanie povinné nebude.

O vládnej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia majú poslanci v utorok rokovať zrýchlene. Právna úprava rieši oblasť nariadení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ). Odstrániť sa ňou majú viaceré nezrovnalosti. Okrem toho sa v novele uvádza, že tieto úrady by mohli pri ohrození verejného zdravia nariadiť viaceré opatrenia, medzi nimi napríklad aj očkovanie či podávanie protilátok.

(TASR)

Páčil sa vám článok?