FOTO a VIDEO Eurovea City: Začala sa betónovať základová doska prvého slovenského mrakodrapu

18.9.2020
Eurovea 2 stavba - betónovanie základovej dosky

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Dnes sa začala betónovať základová doska pre prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, ktorý bude súčasťou Eurovea City v Bratislave. Betonáž najhrubšej základovej dosky bytového domu, aká bola doteraz na Slovensku vybudovaná, bude trvať nepretržite tri dni a noci.

Dnešným dňom začali dodávatelia stavby Eurovea 2 betónovať základovú dosku pre prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower. Rozšírenie obľúbeného komplexu Eurovea 1 na dunajskom nábreží tak napreduje podľa plánov. Prvý mrakodrap v našej krajine bude súčasťou novej komplexnej štvrte Eurovea City a nadväzuje na projekt Eurovea 1, od developera JTRE, ktorý v tomto projekte rozšíri nákupné centrum, pribudnú nové kancelárske priestory aj 2 rezidenčné budovy.

Eurovea 2 je v procese výstavby hrubej stavby, realizujú sa základové dosky a následne konštrukcie skeletu. "Dnes sa začalo sa betónovaním doteraz najhrubšej trojmetrovej základovej dosky na Slovensku pod bytovým domom  - Eurovea Tower. Má 1880 ton oceľovej betonárskej výstuže a objem betónu dosiahne 7050 metrov kubických," vysvetlil pre banoviny.sk Ľuboš Kaštan, projektový manažér JTRE s tým, že betonáž základovej dosky bude prebiehať nepretržite tri dni a noci a bude tvoriť základ prvého mrakodrapu na Slovensku. Mrakodrap je vysoká budova, ktorá presahuje výšku 150 metrov, budovy nižšie sú považované za výškové budovy.

Najhrubšie prúty výstuže majú priemer 4 centimetre a dĺžku 12 metrov, vážia každý 120 kilogramov.  Betón vyrábajú tri betonárky, pričom pripravené sú ešte dve záložné a na stavbu ich dovážajú autá s domiešavačmi, ktoré sa za celý čas „otočia“ viac ako 630-krát.

Betón do jamy pumpujú tri aktívne mobilné pumpy, ktoré počas nutných technických prestávok dopĺňa jedna záskoková a pripravená je aj jedna záložná pumpa. 

Zdroj: Marián Dekan

Zdroj: Marián Dekan

​Betónovanie základovej dosky mrakodrapu zabezpečuje na jednej smene 40 pracovníkov

„Okrem toho, že základy prvého slovenského mrakodrapu navrhovali najlepší odborníci na statiku, nezávisle sme preverovali správnosť riešenia druhým statikom, ktorý robil audit návrhu a kontroloval správnosť navrhovaného riešenia. Aby sme overili vlastnosti zemín z geologického prieskumu, urobili sme skúšky pilót, ktoré nám ukázali reálnu nosnosť podložia a tým potvrdili správnosť návrhu. Po mesiaci prác na viazaní výstuže v tejto doske pristupujeme k samotnej betonáži,“ vysvetlil Kaštan z JTRE.

Zdroj: Marián Dekan

Zdroj: Marián Dekan

Zdroj: Marián Dekan

Betónovanie základovej dosky pre mrakodrap 

Termíny ukončenia projektu podľa developera zostávajú nezmenené. "Termíny ukončenia sa v princípe nezmenili, zostávajú tak, ako sme ich pôvodne deklarovali. Prvá časť otvorenia nákupného centra je naplánovaná na koniec roka 2022 a druhá časť mrakodrap Eurovea Tower v polovici roka 2023," dodal pre banoviny.sk Kaštan.

Ako ďalej dodal, jednotliví nájomcovia nákupnej časti sú v procese riešenia, jediný podpísaný je najväčší nájomca, ktorý do Bratislavy prinesie značku Primark. "Koncepcia rozvoja tohto územia plne rešpektuje všetky princípy aj Eurovei 1, promenády a verejných priestorov, aby ten projekt dosahoval parametre a kvality novej mestskej štvrte Eurovea City," dodal Ľuboš Kaštan.

Developer deklaruje, že rozšírením projektu Eurovea sa predĺži a zjednotí promenáda po nábreží Dunaja. „Dôjde k zásadnému predĺženiu nábrežnej promenády. Bude sa dať používať od mosta Lafranconi až po most Apollo,“ vysvetlil architekt Radoslav Grečmal z ateliéru GFI, ktorý stavbu pripravuje.

Podľa neho sa výrazne zníži hustota dopravy na Pribinovej ulici, väčšina parkovacích miest sa presunie do podzemia. „Konečným cieľom nášho návrhu a realizácie je jasne, čitateľne a bezkolízne rozšíriť mestské centrum o jeho novodobú, modernú časť,“ vysvetlil Grečmal.

Zdroj: Marián Dekan

​V tejto časti bude obchodné centrum Eurovea 2 a podlažie najväčšieho nájomcu Primark

Prípravné práce na pozemku medzi prvou etapou Eurovea a Mostom Apollo sa začali v polovici marca 2019. Vznikla stavebná jama s rozmermi 300 x 100 metrov a hĺbkou 14 metrov, s objemom 420-tisíc kubických metrov. Samotná výstavba projektu Eurovea 2 sa začala ihneď po získaní právoplatného stavebného povolenia v decembri 2019. Spoločnosť Bauer pomocou štyroch vrtných súprav vyvŕtala takmer 1 400 pilót s celkovou dĺžkou bezmála 22 kilometrov, tvoriacich súčasť základov stavby.

V marci 2020 vybral JTRE za zhotoviteľov hrubej stavby – základových dosiek a železobetónových nosných konštrukcií – stavebné spoločnosti VHS-PS, s.r.o. a združenie Eurovea 2 pozostávajúce z vedúceho člena, spoločnosti Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. a spoločnosti SYTIQ a.s.

V máji na stavenisku vyrástol prvý žeriav, takmer 91 metrov vysoký nosný žeriav pre budovanie nákupného centra. Celkovo bude na projekte pracovať 14 žeriavov, pričom najvyšší, aký bol kedy na Slovensku postavený, bude postupne rásť spolu s mrakodrapom Eurovea Tower. V súčasnosti na stavbe pracuje denne priemerne takmer 300 pracovníkov.

Projekt pozostáva zo šiestich stavebných objektov a to rozšírenia nákupného centra Eurovea prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower s výškou 168 metrov, nábrežných rezidencií Eurovea Riverside, administratívnych budov Pribinova X, Pribinova Y a podzemných garáží. „Naším cieľom je premyslené a komplexné dobudovanie celej zóny Eurovea City. Aby sa obyvatelia, pracujúci aj návštevníci moderného centra Bratislavy cítili príjemne, kladieme veľký dôraz na verejné priestory a klimatickú pohodu vďaka množstvu zelene. Obľúbená dunajská promenáda sa rozšíri o nábrežný park s výmerou 25-tisíc štvorcových metrov a nový aktivity park rozdelený na tri zóny podľa vekových kategórií. Na Pribinovej ulici pribudne alej stromov poskytujúca tieň a pred vstupom do mrakodrapu vznikne nové námestie s vodným prvkom,hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

​Predaj bytov sa začal v lete minulého roka a doteraz sa v oboch rezidenciách predalo už viac ako 70 percent z celkovo 485 rezidencií. „Na žiadnom projekte sme doteraz nezaznamenali taký obrovský záujem o kúpu bývania ako v prípade Eurovea Tower a Eurovea Riverside. Od začiatku sa byty predávali rýchlym tempom. Dopyt utíchol jedine tesne po vypuknutí pandémie koronavírusu, ale po krátkom čase sa záujemcovia začali opäť ozývať a podpisovanie nových zmlúv sa rozbehlo ihneď, ako bola opäť možnosť osobne sa stretávať. Predávajú sa rovnako byty všetkých cenových kategórií v mrakodrape aj v nábrežnej časti,“ opisuje Ivan Bratko, vedúci predaja rezidenčných projektov JTRE.

Rozšírenie nákupného centra Eurovea 2 bude o 25 000 m2 obchodnej plochy, spolu s existujúcou Eurovea 1 tak dosiahnú 85 000 m2. Eurovea Tower bude mať 45 poschodí, dosiahne výšku 168 metrov a bude v nej 389 rezidencií. Eurovea Riverside bude mať 7 poschodí a 96 rezidenčných jednotiek. Súčasťou sú aj podzemné garáže so 1 400 parkovacími miestami.

(ts,nc)

 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie