Developer: Nový Istropolis má byť otvorený ľuďom a kultúre

11.9.2019

Zdroj: abn

Páčil sa vám článok?

 Dom odborov na bratislavskom Trnavskom mýte, známy ako Istropolis, čaká v najbližších rokoch zásadná zmena. Prioritou však ostane jeho pôvodná funkcia kultúrno - spoločenského centra. Deklaruje to developer Immocap Group.

Víťazom medzinárodnej architektonickej súťaže na budúcu podobu Istropolisu sa stalo holandské štúdio KCAP. Jeho víziou je do územia priniesť inšpiratívny urbanizmus, kvalitný verejný priestor, dobré dopravné riešenie i kultúru.

Niekdajšie zjazdové centrum komunistického režimu, ktoré neskôr slúžilo aj spoločenským účelom, podľa developera desaťročia chátralo bez akýchkoľvek investícií do prevádzky. "Budova a priľahlý verejný priestor nespĺňa súčasné kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky. Záujem o jej využitie zásadným spôsobom klesol aj zo strany organizátorov podujatí, čo má za následok pokles využiteľnosti na menej ako desať percent a prevádzkovú stratu viac ako 100.000 eur ročne," tvrdí spoločnosť Immocap Group, ktorá je ktorá je vlastníkom pozemkov pod a v okolí Domu odborov.

Komplexný audit priestorov odhalil, že technický stav budovy Domu odborov je veľmi zlý. Developer tvrdí, takmer všetky technológie sú po dobe svojej životnosti, absentuje klimatizácia, vzduchotechnika je nefunkčná a pôvodné veľkorysé interiérové riešenie s veľkými nárokmi na prevádzku je neekonomické a nevyhovuje dnešným normám. "Využiteľnosť hlavnej sály je nedostatočná, jej fixné usporiadanie sedenia je určené len pre istý typ akcií, ktoré ju obmedzujú v ponuke kultúrnych podujatí, po ktorých sa neustále zvyšuje dopyt," skonštatoval investor.

Projekt nového Istropolisu sa podľa jeho slov aktuálne nachádza v druhej prípravnej fáze, keď sa spolu s architektonickým ateliérom KCAP a odborníkmi z príslušných oblastí pracuje na konkrétnejšej podobe územia. "Do tohto kontextu pochopiteľne patrí dobré dopravné riešenie budúceho projektu a aj uvažovanie v širších súvislostiach, ktoré sa dotýkajú Filiálky a budovy tržnice, keďže sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti," spresnil developer.

Riaditeľ Immocap Group Martin Šramko priblížil, že do projektu vstupujú s ambíciou priniesť Bratislave multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou výrazne väčšou, ako je súčasná. "Nový Istropolis bude priestorom na konanie rôznych multižánrových podujatí, vďaka flexibilnej možnosti usporiadania a najmodernejšiemu technickému a akustickému vybaveniu," deklaruje Šramko.

FOTO: Viete si predstaviť, že by Istropolis zbúrali a postavili tam namiesto neho niekoľko výškových budov?

Na sociálnych sieťach sa začala šíriť a vo veľkom komentovať fotografia pochádzajúca z dielne dánskeho architektonického štúdia Adept, ktoré vypracovalo vizualizáciu ako by podľa nich mohol v budúcnosti vyzerať priestor, kde sa v súčasnosti nachádza Istropolis a jedna výšková budova, ktorá pôvodne patrila odborárom. Fotka bola vraj zverejnená omylom a už ju z Facebooku stiahli. Stihla však vyvolať poriadne vášne!

Jeroen Dirckx z víťazného ateliéru KCAP uviedol, že prvoradým cieľom v ich projektoch je urobiť z nefunkčných lokalít lepšie miesta na život. "Pre Bratislavu a Trnavské mýto to znamená vytvoriť vitálnu štvrť, v ktorej sa bude spájať kultúrny a spoločenský život, kvalitné verejné priestory so širokým spektrom využitia, s priamym prepojením na živý parter a plochy zelene," priblížil.

Starosta bratislavského Nového Mesta, kde sa Dom odborov nachádza, Rudolf Kusý v apríli povedal, že kultúra sa musí v Istropolise zachovať a budova nesmie skončiť ako zbúraný Park kultúry a oddychu (PKO). Očakáva, že investor sa pustí do zmysluplnej modernizácie.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie