• Výstavba
  • 07.03.2019 14:05

FOTO: Takto napreduje výstavba novej autobusovej stanice na Nivách

0 0
Stanica Nivy
Zdroj: Marián Dekan

Pohľad z 18. poschodia Nivy Tower (úvodné foto) je dôkazom, že na  stavbe novej autobusovej stanice sa intenzívne pracuje. A čo sa tam v týchto dňoch konkrétne deje?

Ako sme sa dnes presvedčili na vlastné oči, aktuálne sa na stavbe robia posledné časti základovej dosky, v pláne je ich všetky dokončiť (“dobetónovať”) v polovici marca. Celkovo tak bude použitých 37 000 kubických metrov  betónu, ktorý bude tvoriť celú základovú dosku pod Stanicou Nivy.

Budúca stanica sa šplhá v časti od ulice Svätoplukova (teda pri Nivy Tower) nad 3. podlažie, čo je zároveň aj jej finálnym podlažím.

Z ulice Svätoplukova je spojazdnená prvá rampa do garáží, ktorú už stavbári využívajú na zásobovanie stavby materiálom. Na stavbe v tejto chvíli pracuje 18 žeriavov, čo je doteraz najviac. V najbližších mesiacoch budú ďalej budovať železobetónové a oceľové konštrukcie. V pláne je tiež výstavba rampy na strešné parkovisko.

Výstavba novej autobusovej stanice:

Zdroj: Marian Dekan

Rastie aj výšková budova Nivy Tower, na ktorej práve dokončujú 23. podlažie. "Sme tak na výške viac ako 86 metrov z celkových 125 metrov. Z fasády je namontovaných 454 elementov z celkového množstva 1865, čo je takmer štvrtina. Fasádou je už prekrytých prvých desať podlaží," uviedol developer.

​Na najväčšom stavenisku v regióne strednej Európy s rozlohou 4,4 ha a obvodom 1 kilometer aktuálne pracuje takmer 450  robotníkov rôznych profesií. Okrem bežných stavbárskych profesií tu sú aj zateplovači, zdravotechnici, fasádnici, výťahári, majstri pracujúcich so železobetónom, hydroizoláciou či sadrokartónmi, kúrenári, vzduchotechnici a elektrikári.

Výstavba novej autobusovej stanice:

Zdroj: Marian Dekan

​Predpokladaný termín dokončenia hrubých prác je približne koniec štvrtého kvartálu 2019.

Nová autobusová stanica, ktorú majú dokončiť v roku 2020, bude kombináciou medzinárodného autobusového terminálu, nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy. Výstavba projektu Stanica Nivy, ktorý má celkovo stáť 345 miliónov eur, sa začala v máji 2017 prácami na administratívnej budove Nivy Tower. Asanačné práce na mieste starej autobusovej stanice sa začali v októbri 2017 a boli dokončené v januári 2018. Funkciu doterajšej autobusovej stanice plní náhradná autobusová stanica na Bottovej ulici v Bratislave.

V rámci rozsiahlej obnovy časti ulice Mlynské nivy, pri rozostavanej novej autobusovej stanici, zrealizoval investor výkop prvej a druhej etapy podzemného kruhového objazdu. V časti prvej etapy momentálne vystužuje železobetónový strop. V druhej etape má pripravený priestor na realizáciu základovej dosky.  

"Rekonštrukciu kanalizačného zberača máme takmer hotovú, v budúcom týždni zrealizujeme posledný bod tohto stavebného objektu - sútokovú komoru. Rekonštrukciu dažďovej kanalizácie máme v časti ulice Mlynské nivy hotovú na 50 percent. Zároveň sme už zrealizovali prvú etapu rekonštrukcie plynového aj vodovodného potrubia," spresnil investor. Z komunikácií zrealizoval jeden jazdný pruh vozovky pre výjazd autobusov z dočasnej autobusovej stanice.  

Časť Mlynských nív pre túto rekonštrukciu v polovici februára uzatvorili pre dopravu. Uzávera potrvá jeden rok. V prvom polroku pôjde o jej úplnú uzáveru, počas druhého polroka bude ulica sprejazdnená pre MHD. Mlynské nivy sa majú po rekonštrukcii stať novým mestským bulvárom. 

(sv, tasr) 


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.