Rekonštrukcia Domu športu: Na Junáckej pribudne nová multifunkčná hala
Zdroj: FVA architekti
Hotel Dom Športu, nachádzajúci sa v Novom Meste v štvrti Pasienky vedľa nákupného centra Polus City Center, prejde masívnou rekonštrukciou. Budova bola už v pomerne zlom stave, obnova prinesie prispôsobenie sa aktuálnym podmienkam.
Dom športu na Junáckej ulici bol postavený v 80. rokoch 20. storočia a po svojom vzniku poskytol dôstojné sídlo všetkým športovým zväzom, Slovenskému olympijskému výboru aj ďalším telovýchovným inštitúciám.
Ako uvádza Hlas Nového Mesta na stránke banm.sk, jeho vlastník, Slovenské združenie telesnej kultúry, sa však v roku 2015 dostal do nepriaznivej finančnej situácie, preto bol nútený budovu predať. V neistom období opustili priestory Domu športu mnohí nájomníci a zariadenie dodnes funguje len v obmedzenom režime.
Vizualizácia rekonštrukcie Domu Športu na Junáckej:
Novým majiteľom sa stal podnikateľ v oblasti športu a bývalý reprezentačný tréner Ladislav Asványi. Podarilo sa mu získať do vlastníctva aj prislúchajúce pozemky, a tým sa otvorila cesta k rekonštrukcii. „Spolu s architektmi sme hľadali riešenie, ktoré skĺbi administratívne funkcie, športovú časť a ubytovacie možnosti. Uvažujeme o špeciálnej úprave niektorých apartmánov na hypoxické, čím by sa vytvorili vhodné podmienky na prípravu vrcholových športovcov. Opäť by tu mali sídliť športové zväzy, Slovenský olympijský výbor a tiež odbor ministerstva školstva pre mládež a šport, antidopingová agentúra, Národné športové centrum i hlavný kontrolór športu,“ uviedol investor. „Spoločne so Slovenským zväzom hádzanej chceme dostavať tréningovú dvojhalu na mieste, kde v minulosti bývali tenisové kurty. Zároveň počítame s vybudovaním olympijského parku a múzea, ktoré by bolo venované slovenským olympionikom,“ dodáva Ladislav Asványi.
V prvej etape (približne do januára 2019) je plánovaná rekonštrukcia administratívnej budovy s 11 podlažiami, hotelovú časť by mali nahradiť apartmány a štúdiá. V priestoroch dnešnej kongresovej sály by malo vzniknúť múzeum športu a počas tejto etapy sa má uskutočniť aj revitalizácia priľahlého parku.
Projekt počíta so vstupnou recepciou, kaviarňou a obchodnými priestormi, suterén je určený na sklady a podzemné parkovanie. Celkový počet parkovacích miest by sa mal zvýšiť zo súčasných 90 na 161. V druhej etape (približne do septembra 2019) príde na rad priľahlá administratívna budova, rekonštrukcia súčasnej športovej haly a výstavba novej tréningovej dvojhaly.
(nc)