Ako by vyzeralo nábrežie Dunaja vo virtuálnej realite?

15.12.2016
0
Ako by vyzeralo nábrežie dunaja vo virtuálnej realite? - kulturne centrum (nove PKO) Jana Durkacova (1280x720)
Páčil sa vám článok?

Na Fakulte architektúry STU otvorili študenti jedinečnú výstavu - svoju predstavu o podobe dunajského nábrežia tvorili mladí architekti vo virtuálnej realite. Vďaka novej forme tvorby si môže predstavu študentov o podobe nábrežia pozrieť hocikto hocikedy z pohodlia obývačky či aj priamo na mieste, teda na nábreží, kde môže ich predstavy porovnať s realitou. Stačí si stiahnuť z internetu mobilnú aplikáciu.

Študenti sa venovali územiu medzi Starým mostom a Mostom Apollo, resp. Prístavným mostom. Riešili spôsob prezentácie lužných lesov, občiansku vybavenosť a zástavbu a navrhovali aj podobu napojenia Chorvátskeho ramena na Dunaja, čo bolo v minulosti realitou. V lokalite navrhli napríklad Múzeum lužných lesov či nové PKO. Územie oproti Eurovea je veľmi atraktívne a práve spojenie Dunaja a Chorvátskeho ramena by tu vytvorilo ideálny priestor na verejnú budovu (kultúrne centrum, múzeum a pod.), park a oddych. „Téma Dunaj a Bratislava je na fakulte tradíciou, ale napriek tomu vždy láka objavovať nové dimenzie. V Bratislave zmizlo veľa vecí spojených s Dunajom. A my sme sa v projektoch sústredili na otázku – prečo vlastne nie je Chorvátske rameno, ako vždy bolo, napojené na hlavný tok Dunaja a je slepo odrezané diaľnicou? Rozhodli sme sa ísť touto cestou a výsledok nás prekvapil. V mieste spojenia vznikol atraktívny priestor na verejnú budovu - Múzeum Dunaja či nové PKO,“ hovorí vedúci projektu profesor Vladimír Šimkovič z FA STU.

Okrem posterov a bežných fyzických modelov po prvý raz študenti navrhovali aj digitálne modely vo virtuálnej realite. Tie si bude možné na výstave pozrieť s pomocou špeciálnych okuliarov na virtuálnu realitu alebo si ich bude možné stiahnuť do mobilu v podobe aplikácie a na prehliadku použiť papierové virtuálne okuliare tzv. CardBoard. „Kedysi sme mali pravítko a rysovaciu dosku, potom sme robili fyzické modely, potom 3D modely v počítači, teraz sa aj architektom otvára nová forma tvorenia skutočnosti. Môžeme ďalším spôsobom overovať, či bude naša predstava fungovať a ďalším spôsobom ju prezentovať verejnosti. A nasledujúci krok možno bude rozšírenie samotnej architektúry o nový rozmer, a bude zaujímavé, ako sa k tejto výzve architekti postavia,“ povedal Viliam Zajíček, doktorand FA STU a koordinátor projektu.

„Našim cieľom je, aby sa táto forma prezentácie tvorby stala bežnou súčasťou vyučovania na fakulte. V rámci výučby sa snažíme prepájať pedagogickú činnosť s praxou a najnovšími poznatkami výskumu. Súčasne sa usilujeme o uplatňovanie progresívnych postupov, akým je aj využitie virtuálnej reality. A výhodou školy je nezávislosť a akademická sloboda. Študenti spolu s pedagógmi tak dokážu vo svojich návrhoch prinášať netradičné a inovatívne riešenia,“ povedala dekanka fakulty Ľubica Vitková.

Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prezentovala túto formu tvorby po prvý raz, no bude v nej pokračovať.

Projekt Virtuálne dunajské nábrežia vznikol na FA STU s podporou Dunajského fondu. Snaží sa o sprístupnenie diplomových prác študentov zaoberajúcich sa potenciálom dunajských nábreží pomocou virtuálnej reality. Cieľ je inovatívnou formou zaujať verejnosť a podnietiť diskusiu o týchto hodnotných priestoroch v meste. Navrhnuté riešenia je možné sledovať aj in situ – teda priamo na konkrétnom mieste na nábreží a porovnať ich tak priamo s realitou.  Umožňuje to práve mobilná aplikácia a špeciálne okuliare.

(ars, foto: stu)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie