Benediktíni neuspeli v spore o nehnuteľnosti v Bratislave
Po úspechu na Najvyššom súde SR benediktíni opäť prehrali na Krajskom súde v Bratislave. Domáhali sa vrátenia nehnuteľností v katastrálnych územiach Rusovce, Čunovo, Jarovce a Podunajské Biskupice. Krajský súd však ich odvolanie voči prvostupňovému súdu zamietol.
Rád sv. Benedikta v Komárne sa spomínané nehnuteľnosti snaží získať od apríla 2007. Vtedy podal na Okresný súd Bratislava 5 žalobu voči 15 štátnym orgánom, aby mu ich vydali. Benediktíni sa domáhali vrátenia majetku podľa zákona o navrátení vlastníctva k nehnuteľným veciam cirkvám a náboženským spoločnostiam. Žaloba však mala chyby a preto súd benediktínov vyzval, aby ich opravili. Názvy štátnych úradov neboli v žalobe správne uvedené a chýbala aj presná špecifikácia nehnuteľností. Keďže to v stanovenej lehote Rád sv. Benedikta nedoplnil, okresný súd žalobu zamietol.
Rád voči tomu podal odvolanie, no aj to nebolo úplné. Podľa súdu neuviedol, v akom rozsahu napáda uznesenie prvostupňového súdu o odmietnutí, v čom považuje toto rozhodnutie za nesprávne a čoho sa konkrétne v odvolaní domáha. Odvolanie doplnené nebolo a preto ho krajský súd v auguste 2011 ako neúplné odmietol. Benediktíni poslali dovolanie na Najvyšší súd (NS) SR, ktorý krajskému vyčítal prílišný formalizmus, jeho rozhodnutie 5. júna tohto roka zrušil a prikázal mu znovu rozhodnúť. Sudca krajského súdu 31. júla 2012 odvolanie rádu znovu zamietol.
Rád sv. Benedikta sa okrem spomínaného prípadu snažil aj o navrátenie kaštieľa v Rusovciach. Na bratislavských súdoch však úspešný nebol a neuspel ani s dovolaním na NS. O vlastníctvo kaštieľa sa súdil so štátom už viac ako desať rokov. Tvrdil, že belgická princezná Stefanie - manželka kniežaťa Elemíra Lónyaya, v závete odkázala majetok benediktínom. Zomrela v roku 1945. Keď však rád v decembri 1994 žiadal o vydanie nehnuteľnosti, neuviedol všetky zákonné náležitosti, a preto žiadosť štát považoval za nulitnú. Benediktíni to napadli na Okresnom súde Bratislava 5, no neuspeli, čo v júni 2006 potvrdil aj bratislavský Krajský súd.
Vláda SR sa chystá kaštieľ v Rusovciach zrekonštruovať. Schválila to na augustovom rokovaní. Predpokladá sa, že práce na kaštieli, parku, čeľadníku a interiérovom vybavení by sa mohli kompletne dokončiť v priebehu štyroch rokov za 39,6 milióna eur. Návrh financovania mal predložiť minister financií Peter Kažimír. Podľa premiéra Roberta Fica by mal kaštieľ v Rusovciach slúžiť na reprezentačné účely SR a podstatná časť areálu verejnosti.
(TASR)