Smeráci položili vence k pamätníku Dubčeka - na protest prišli stovky ľudí. Jedného spred NR SR odviedla polícia...

17.11.2021

Zdroj: TASR - Daniel Veselský

Páčil sa vám článok?

Vedenie opozičnej politickej strany Smer-SD položilo vence k pamätníku Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady (NR) SR. Na protestné zhromaždenie prišli v stredu stovky ľudí, zaplnili celé námestie pred parlamentom. S príhovormi vystúpili predstavitelia Smeru-SD.

"Preto sme sem prišli, aby sme sa poklonili veľkému humanistovi, sociálnemu demokratovi Alexandrovi Dubčekovi," vyhlásil podpredseda strany Juraj Blanár. Dodal, že 17. novembra si pripomíname Deň boja za demokraciu a slobodu. Poukázal pritom na aktuálnu situáciu a kritizoval vládu, ktorá podľa neho zabudla na 100. výročie narodenia Dubčeka.

Líder Smeru-SD Robert Fico zas poznamenal, že na mieste sú ozbrojení policajti. Podľa vlastných slov im nechce vyčítať, že si robia svoju prácu, odkázal však dočasne poverenému prezidentovi Policajného zboru Štefanovi Hamranovi a ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), že na proteste sú slušní ľudia.

Podotkol, že občania sú nahnevaní a stúpa agresivita. Na riešenie by však podľa neho stačilo prijímať rozumné opatrenia na boj s pandémiou. Kritizoval vládu aj pre neriešenie zdražovania a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú za zmarenie referenda. Nevylúčil opätovný zber podpisov pod referendum za predčasné voľby. "Nech žije Dubček! Nech žije Slovensko! Za predčasné parlamentné voľby!" ukončil prejav.

Dav na námestí pred zhromaždením skandoval rôzne heslá, napríklad aj "rúška dole", po Ficovom prejave zas "Nech žije Smer". Časť protestujúcich ostala na mieste aj po odchode vedenia strany. Na mieste sú naďalej pripravení aj príslušníci Policajného zboru. Priamo k budove parlamentu verejnosť počas akcie nepúšťali.

Avšak ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva PZ SR v Bratislave, tak krátko pred 14.30 h bol z priestoru pred budovou Národnej rady SR predvedený 59-ročný muž. "Dôvodom jeho predvedenia bolo porušenie ustanovení priestupku proti verejnému poriadku zákona č. 372/1990 Zb. Muž bol eskortovaný na príslušné policajné oddelenie." Podľa svedectiev prítomných išlo o lídra Občianskeho tribunálu Jozefa Klányiho...

Policajti situáciu aj naďalej monitorujú a v prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, tak polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku.

(TASR)

Páčil sa vám článok?