FOTO: Bývalý šachový veľmajster Anatolij Karpov navštívil v Petržalke školu, ktorá nesie jeho meno...

14.10.2021

Zdroj: koláž abn - FB Petržalka

Páčil sa vám článok?

Už takmer tri roky nesie Základná škola na Černyševského ulici meno po významnom ruskom šachovom veľmajstrovi a viacnásobnom majstrovi sveta v tomto kráľovskom športe. Reč je o Anatolijovi Karpovovi, ktorý školu tento týždeň znovu poctil svojou návštevou.

Ruský šachista bol v Bratislave v roku 2018 a po troch rokoch si svoju návštevu v našom hlavnom meste zopakoval. Tentokrát sa tak stalo pri príležitosti šachového turnaja žiakov prvého stupňa, ktorí si z rúk úspešného šachistu na záver prebrali diplomy a medaily. Žiakov prišiel povzbudiť aj náš starosta Ján Hrčka a kolegovia z oddelenia školstva.
„Pandémia zatvorila brány našej krajiny, ale v šachu dosahujeme aj napriek tomu veľké úspechy,“ povedal v úvodnom slove Anatolij Karpov o hre, ktorá má v Rusku tuhé korene i veľkú popularitu. 

Na ZŠ A.Karpova Černyševského 8 Bratislava existuje dlhoročná tradícia šachových krúžkov a už niekoľko rokov poskytuje svoje priestory Šachový klub ŠK Slovan Bratislava. Podľa riaditeľky školy Zory Dóczyovej sa krúžok naďalej rozširuje a žiaci majú čoraz väčší záujem, dokonca aj tí najmenší. Antatolij Karpov v závere nezabudol vyzdvihnúť ani význam šachu, ktorý u detí zlepšuje ich koncentráciu, logické i analytické myslenie. 

Zdroj: MČ Petržalka

​​„V Rusku učíme hrať šach deti od štyroch rokov. Som presvedčený, že vzdelávanie v šachu napreduje a verím, že sa bude čoraz viac učiť nielen v mestských a dedinských školách v Rusku, ale aj inde vo svete,“ poznamenal Karpov, ktorý o šachu napísal aj množstvo odborných kníh. Tie z dôvodu pandémie ešte neboli publikované v iných jazykoch.

Zdroj: MČ Petržalka

​​"Víťazom šachového turnaja srdečne blahoželáme. Ostatným petržalským žiakom držíme palce, aby v neobvyklej športovej disciplíne úspešne rozvíjali svoje taktické a strategické hráčske schopnosti. A najmä, aby to dotiahli ďaleko. Možno aj na majstrov sveta," uvádza sa v príspevku na oficiálnej FB stránke mestskej časti Petržalka, kde bolo zverejnených aj niekoľko fotografií dokumentujúcich vzácnu návštevu z Ruskej federácie.

Zdroj: FB Miro Košírer

ZŠ na Černyševského sa otvárala v roku 1988, o čom svedčí aj tento výstrižok z novín, ktorý visí dodnes na nástenke a posledné tri roky nesie meno Anatolija Karpova.

(ars)
Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie