• Šport
  • 18.11.2018 09:40

Neuveriteľné: Šachový veľmajster naslepo odohral v Zichyho paláci 10 šachových partií

0 0
Šachový veľmajster Milan Pacher (chrbtom k šachovniciam)
Zdroj: TASR

Šachový veľmajster Milan Pacher (na fotografii chrbtom k šachovniciam) vytvoril v piatok (16. 11.) v Bratislave oficiálny slovenský rekord počtom desiatich šachových partií zohraných naraz naslepo.

V náročnej simultánke so zdatnými súpermi celkovo štyri partie vyhral, jednu remizoval a päťkrát prehral (4,5-5,5). 

Pacher hral "naslepo", čiže spamäti – mal zakryté oči a na šachovú hru nevidel. Voči súperom, ktorí hrali štandardne so šachovnicami a figúrkami, tak bol vo veľkej nevýhode. Simultánka prebiehala tak, že rozhodca mu zahlásil ťah súpera, po čom Pacher po krátkom premýšľaní oznámil svoj ťah. Rozhodca ho zahral a prešiel k ďalšej šachovnici, pričom situácia sa opakovala. Pacher si tak musel zapamätať nielen všetky svoje a súperove ťahy, ale popritom v mysli postupne v každej partii počítať varianty a premýšľať nad ďalším postupom. 

Simultánka, ktorá sa konala v Zichyho paláci, trvala bez prestávky celkovo tri hodiny. Pacher ju začal hrať dokonca na 12 partií naraz, v dvoch z nich si však po otvorení presne nezapamätal postavenie a "skrečoval" ich. Tie sa tak do celkového výsledku nezarátavali. Najdlhšia partia mala 54 ťahov.

Milan Pacher:

Zdroj: TASR

"Ustanovujúci slovenský rekord v šachovej simultánke sa podaril. Veľmajster Milan Pacher z 12 začatých partií úspešne skončil desať," potvrdil komisár slovenských rekordov Roman Farkaš.

Pacher, ktorý ratingovo patrí do desiatky najlepších slovenských šachových hráčov, hovoril po akcii o čiastočnej spokojnosti so svojím výkonom. "Bolo to dosť ťažké, súperi bojovali a ja som sa v niektorých partiách stratil, čiže mohlo to byť aj lepšie. Najťažšie bolo rozčleniť si jednotlivé pozície. Zle je, keď sa niektoré na seba podobajú, potom tam je nejaký drobný rozdiel, kvôli ktorému namiesto výhry môže byť ľahko prehra, takže si to treba všetko presne zapamätať," zhodnotil.

Súčasťou šachovo-spoločenského podujatia v Zichyho paláci bol staromestský turnaj pre amatérskych hráčov, výstava slovenských šachových kníh či exhibičná súťaž v riešení šachových úloh naslepo, ktorú vyhral aktuálny šachový majster sveta do 18 rokov Viktor Gažík. Prebehlo aj slávnostné odovzdanie dosiaľ málo známych fotografií, ktoré urobil Ladislav Bielik v auguste 1968, Ústavu pamäti národa (ÚPN). Zachytávajú, ako šachista Juraj Brabec s manželkou v svadobných šatách kráčajú pred okupačnými sovietskymi tankami na bratislavskom Šafárikovom námestí. Hlavnými organizátormi podujatia boli Nadácia 42 a Klub šachových nádejí.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.