Vedenie mesta i mestskej časti Petržalka majú záujem, aby sa lodenice zachovali

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

Perspektíva objektov troch bratislavských lodeníc v Petržalke možno nie je až taká pochmúrna, ako by sa mohlo zdať: mesto tvrdí, že bude zohľadňovať potreby vodákov, a podporu im vyslovil aj petržalský starosta Vladimír Bajan.

Ako uviedol hovorca primátora Milan Vajda, predmetom riešenia územného plánu zóny je územie medzi tokom Dunaja a Einsteinovou ulicou. Územný plán zóny rieši toto vzácne mestotvorné územie z hľadiska ďalšieho urbanistického vývoja komplexne ako celok, ktorý má všetky predpoklady stať sa v budúcnosti novým mestským centrom na pravom brehu Dunaja, presne oproti novej mestskej štvrti v zóne okolo Pribinovej ulice a novostavby národného divadla, ktorej realizácia sa začne v druhom polroku tohto roku. Územný plán zóny prirodzene nerieši majetkovoprávne vzťahy v území.

„Zadanie územného plánu zóny Celomestské centrum – časť Petržalka ako prehlbujúca územnoplánovacia dokumentácia vytvára úplne nové príležitosti na zatraktívnenie tohto územia na voľnočasové aktivity Bratislavčanov, vrátane vodáckeho športu a činnosti vodáckych klubov,“ konštatoval M. Vajda. „Ideový návrh ateliéru MARKROP, ktorý zvíťazil v súťaži vypísanej mestom a v súčasnosti slúži ako podklad na zadanie územného plánu zóny, naznačuje napr. možnosť obnovenia bývalého Ovsištského ramena, známeho ako zátoka Lido.“

Zadanie územného plánu zóny Celomestské centrum - časť Petržalka by malo byť prerokované na mestskom zastupiteľstve dňa 23. júna. Ak ho poslanci schvália, spracovanie a prerokovanie návrhu samotného územného plánu zóny s verejnosťou bude otázkou budúceho roku. Samotný potenciálny ďalší rozvoj tohto celého územia medzi Prístavným mostom a Starým mostom, tokom Dunaja a Einsteinovou ulicou – vzhľadom na pomerne zložité majetkovoprávne vzťahy a väčší počet vlastníkov v celom území – je reálne budúcnosťou ďalších 5 rokov. Podľa M. Vajdu je však dobré, že mesto toto územie už teraz reguluje a určí „pravidlá hry“ skôr, ako v území začnú pôsobiť a rokovať s jednotlivými vlastníkmi potenciálni investori. „Neurobí tak rovnakú chybu, akú urobilo predchádzajúce vedenie mesta napríklad na Podhradí, ktoré najprv predalo a až potom chcelo určovať regulatívy zástavby,“ podotkol. Ako ubezpečil, princípom správania sa samosprávy hlavného mesta ako jedného z mnohých vlastníkov pozemkov v tejto lokalite a iniciátora jej ďalšieho rozvoja bude, že v prípade potreby zmeny ich funkčného využitia musí byť ako vyvolaná investícia poskytnutá náhrada. „To sa týka napríklad odstavnej plochy pre autobusy MHD Pri Seči, ako aj lodeníc,“ uviedol. „Mesto bude hľadať takého investora, v ktorého koncepcii riešenia bude aj vytvorenie podmienok na vodácky šport.“

Podporu vodákom vyjadril aj starosta Petržalky Vladimír Bajan. „Budem presadzovať, aby mestská rada na svojom rokovaní akceptovala preradenie objektov lodeníc v tomto území z kategórie stavieb na asanáciu do kategórie na dožitie – t. j. aby dovtedy, kým sa bude stavať, lodenice fungovali ďalej,“ povedal nám. „Aj v prípade, že sa tu začne realizovať významná investícia, ktorú územný plán zóny predpokladá, budem podporovať ponechanie tejto funkcie i do budúcnosti v adekvátnej forme.“

Páčil sa vám článok?