Devínska Nová Ves oslavuje 570. výročie prvej písomnej zmienky - ako si jubileum pripomenie?

8.10.2021

Zdroj: FB D.N.V.

Páčil sa vám článok?

Devínska Nová Ves si pripomína 570. výročie prvej písomnej zmienky. Výročie oslávi počas víkendu (9. - 10. 10.) kultúrnym programom, ktorý má byť plný symbolov a historických odkazov. Predchádzať tomu bude sadenie stromov na Istrijskej ulici. Pôjde o lipu a platan rastúce odnepamäti na tomto území a olivovník, ktorý odkazuje na históriu mestskej časti s chorvátskymi koreňmi.

Sobotný program otvorí inštalovanie nového umeleckého diela - erbu Devínskej Novej Vsi. Dielo je vytvorené zo starého náradia, ktoré mestskej časti darovali obyvatelia, osadené bude na Istrijskej ulici a orientované do Rakúska. "Devínsku Novú Ves spájal kedysi s Rakúskom drevený most. Dnes ho nahradil Cyklomost slobody, ktorý opäť spojil hlavne ľudí rôznych národov a národností. Ľudia sú dôležití. Minulosť aj prítomnosť sa skladá z toho, čo urobili ľudia," uviedol pre TASR starosta Dárius Krajčír.

Mestská časť zároveň umožní vzhliadnuť historickú listinu, ktorá je prvou písomnou zmienkou o obci. V nej sa Ján Huňady poďakoval Bratislavčanom, že sa nepoddali Jiskrovcom a zabránili obsadeniu Bratislavy. V historickom dokumente je uvedené, že sa tak stalo v roku 1451 v Novej Vsi. "Táto Nová Ves je Devínskou Novou Vsou, keďže Jiskrovci mali svoje štáby v Stupave alebo v Marcheggu a iná Nová Ves tu nikde blízko nie je. Je to naozaj nevyvrátiteľná zmienka," podotkol historik a archivár Jozef Klačka.

Pripravené budú aj jazdy historickým vlakom do Kuchyne a späť, keďže železničná stanica v Devínskej Novej Vsi je spolu s tou v Lamači najstaršou stanicou na Záhorí. Návštevou pamätníkov si chce mestská časť uctiť miesta, ktoré poukazujú na historické udalosti a predstavujú kultúrne a duchovné dedičstvo Devínskej Novej Vsi. Chýbať nebude ani Jablkové hodovanie, komentovaná prechádzka Devínskou Kobylou, komorná hudba či atrakcie v podobe vyhliadkového kolesa a reťazového kolotoča.

V nedeľu sa začne program bohoslužbou v kostole Ducha Svätého. Popoludní sa začne sprievod historických vozidiel, ktoré prejdú po trase Eisnerova – Istrijská – Opletalova - Jána Jonáša. Vyvrcholením osláv Dňa obce bude udeľovanie ocenení Devínskonovoveská holubica významným osobnostiam, ktoré sa svojím celoživotným dielom zaslúžili o rozvoj, zveľaďovanie a reprezentáciu mestskej časti.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie