Počas volieb do parlamentu sa budú môcť Bratislavčania postaviť aj za zákaz hazardu

13.2.2020
Herne a kasína rastú ako huby po daždi - herna1
Páčil sa vám článok?

Počas konania tohtoročných parlamentných volieb, 29. februára sa Bratislavčania budú môcť opäť podpísať za zákaz hazardu v Bratislave. Podpisy budú zbierať stovky dobrovoľníkov pred budovami s volebnými miestnosťami.

Hlavné mesto, ako aj viaceré mestské časti a poslanci mestského zastupiteľstva, túto iniciatívu od Zastavme hazard podporujú a v prípade, že bude mať petícia dostatok podpisov, vyhovejú jej.

Po zmene zákona č. 30/2019 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov stačí pod petíciu vyzbierať najmenej 15 percent podpisov obyvateľov hlavného mesta.  V minulosti bol zákonný limit 30 percent obyvateľov. Následne bude doručená petícia predložená na zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde budú o nej hlasovať poslanci mestského zastupiteľstva.

"V prípade, že získa potrebný počet hlasov, pripraví hlavné mesto Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní v zákonom stanovených budovách vrátane kasín. Súčasne, vydané licencie na prevádzkovanie hazardných hier zaniknú uplynutím ich platnosti," informuje magistrát.

​Prijatie zákazu hazardných hier s výnimkou kurzových stávok a binga bude pre hlavné mesto znamenať výpadok približne 2,5-milióna eur v mestskej kase. "Tento výpadok však nebude okamžitý, ale postupný, tak ako bude končiť platnosť udeleným licenciám. Znížený príjem predstavuje iba 0,8 % bežných príjmov mesta a je možné ho nahradiť napr. efektívnejším vymáhaním pohľadávok (čo už mesto pri daňových pohľadávkach aktívne robí). Určite to nie je dôvod na zvyšovanie daní pre ľudí, a tí sa nemusia preto obávať, že by k takémuto scenáru mohlo dôjsť, " spresňuje mesto.

Podľa vyjadrení mesta postoj k hazardu vyjadrili Bratislavčania už v minulosti viac ako 136 000 podpismi pod petíciu za zákaz hazardu. Vedenie hlavného mesto to berie ako jasný signál, a preto bude aj naďalej podnikať kroky za zastavenie hazardu v Bratislave.

Okolo výstavby druhej etapy električkovej trate cez Petržalku je podozrivé ticho - hrozí mestu, že príde o peniaze z EÚ?

Územné rozhodnutie o výstavbe druhej etapy električkovej radiály v Petržalke nadobudlo právoplatnosť 17.5.2019. Mesto vtedy informovalo, že aktuálne spracúva dokumentáciu pre stavebné povolenie a následne bude žiadať o jeho vydanie štyri stavebné úrady. Jedným z nich bol stavebný úrad v Petržalke. Odvtedy je okolo budovania nových električkových tratí na jej území záhadné ticho. Prečo?

​(nc)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.