Staré Mesto vnáša do systému prideľovania dotácií jasnejšie pravidlá

17.12.2019
Aufrichtová a poslanci - dotácie

Zdroj: Facebook/Staré Mesto - srdce Bratislavy

Páčil sa vám článok?

Staré Mesto by malo vniesť do systému prideľovania dotácií z rozpočtu mestskej časti transparentné a jasnejšie pravidlá. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré v utorok schválili miestni poslanci. Nové nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť 7. januára 2020, týkať sa tak bude už budúcoročných výziev pre jednotlivé oblasti podpory.

Dotačný program mestskej časti bude po novom pozostávať z troch dotačných schém. Pôjde o individuálne dotácie, malé dotácie a staromestskú dotačnú schému, teda dotácie na základe výziev v oblasti kultúry, životného prostredia, školstva a športu, a tiež sociálnej starostlivosti. Nové nariadenie definuje účel dotácie, oprávnených žiadateľov dotácií, ako aj spôsob posudzovania a hodnotenia jednotlivých žiadostí a schvaľovania dotácií.

Po novom by tak podľa staromestskej starostky Zuzany Aufrichtovej malo byť jasnejšie, prečo boli jednotlivé žiadosti podporené, nielen to, ktoré žiadosti dostanú finančnú podporu z rozpočtu mestskej časti. Zadefinované sú totiž jasnejšie pravidlá. Mestská časť tak reaguje na viaceré podnety poukazujúce na netransparentnosť v prideľovaní a fakt, že úrad na čele so starostkou, ktorá pridelené a schválené dotácie podpisuje, nevedel mnohokrát vysvetliť, prečo v minulosti jednotlivé žiadosti po návrhu tej-ktorej gesčnej komisie podporil.

"Všeobecne záväzné nariadenie vnáša systém a poriadok, nijako neobmedzuje žiadateľov. Je dôležité vedieť povedať, ako bolo rozhodované o verejných prostriedkoch," poznamenala Aufrichtová, ktorá si nemyslí, že nariadenie je "zbytočne komplikované a dlhé", ako skonštatovali niektorí poslanci. Zložitosť VZN podľa nej neznamená, že budú zložité aj vyhlasované výzvy, ako aj postup pre samotných žiadateľov.

Napriek schváleniu sa materiál počas rozpravy nevyhol kritike zo strany niektorých členov poslaneckého zboru. Podľa poslankyne Dany Kleinert je "príliš komplikovaný", podľa Damaska Grusku je VZN príliš dlhé, neopraviteľné a neprehľadné s množstvom duplicít.

Miestny úrad však oponoval, že dĺžka materiálu je adekvátna tomu, aby boli pravidlá prehľadnejšie a jasnejšie zadefinované. "Je dôležité, aby žiadateľ vedel, čo môže a nemôže urobiť," zdôraznila Daša Turbová, vedúca oddelenia stratégie a projektového riadenia staromestského miestneho úradu. Poslanec Ľubomír Boháč kritikom odkázal, aby sa "nehrali na manierizmus", nesúhlasil s tým, že VZN je "super nečitateľné", ale všetko uvedené vo VZN má svoju logiku. Podľa poslanca Ondreja Dostála bol na pripomienkovanie nadštandardný priestor, čo potvrdila aj šéfka staromestskej samosprávy, ktorá poukázala na fakt, že materiál bol už raz z rokovania stiahnutý, mesiace sa hľadal konsenzus a k finálnemu zneniu prišla len jedna pripomienka.

Novým VZN nadväzuje mestská časť na strategické politiky mestskej časti, ktorými sú Staromestský program na roky 2019 - 2022, Zelené mesto - Dobrý úrad a Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mestskej časti. VZN definuje štruktúru dotačného programu a percentuálne podiely jednotlivých dotačných schém, oprávnených žiadateľov, či podmienky poskytovania dotácií a mechanizmus posudzovania žiadostí. Jeho cieľom je tiež zjednodušiť proces predkladania povinných dokladov k žiadosti o poskytnutie dotácie.

Najviac financií, 70 percent z peňazí na dotačný mechanizmus, je vyčlenených pre staromestskú dotačnú schému. Pre malé dotácie by malo byť vyčlenených 25 percent a zvyšných päť percent by malo ísť na individuálne dotácie.

(TASR)

Páčil sa vám článok?