Ako z hororu: Výťahy na Moste Apollo sú dlhodobo hanbou mesta

22.5.2019
0
Výťah na Moste Apollo

Zdroj: Marcela S.

Páčil sa vám článok?

Problémy s výťahom na Moste Apollo, ktorý by vás mal vyviezť na autobusovú zastávku, sa ťahajú už celé roky. Najnovšie nás však čitateľka upozornila na dieru, do ktorej by mohlo spadnúť dieťa.

"Dnes som išla na zastavku MHD na moste Apollo a v takomto stave som videla výťah. Podľa mňa je to veľmi nebezpečná situácia... Malé dieťa by tam bez problemov mohlo spadnúť," obrátila sa na nás čitateľka Marcela. Problémy s výťahmi pod Mostom Apollo, ktoré sú v správe magistrátu, sa ťahajú už celé roky. Prakticky neustále sú nefunkčné a poškodzované vandalmi. 

"Naši zamestnanci preverili váš podnet a urobili aspoň nevyhnutné opatrenia na zabezpečenie výťahovej šachty. Situáciu budeme riešiť aj v spolupráci s oddelením sociálnych vecí a mestskou políciou, aby sme tomuto vandalizmu vedeli do budúcna predísť," reagoval na naše otázky hovorca magistrátu Peter Bubla.

Zdroj: Marcela S.

​Problém s fungovaním výťahov sa ťahá roky, prvé podnety na nefungujúce a zhrdzavené výťahy nahlasovali ľudia už v roku 2012. Celú genézu problémov priblížil na stránke odkazprestarostu.sk magistrát aj v marci 2018. "Na moste Apollo na strane mesta sa nachádzajú štyri kusy výťahov, dva kusy pri zastávke smer mesto a dva kusy pri zastávke smer Petržalka. V roku 2016/2017 boli postupne odstavované z prevádzky pre veľké poškodenie vandalmi. Následne boli dva menej poškodené výťahy opravené – po jednom kuse na každej strane (práce prebraté a výťahy funkčné 23.06.2017 – znova poškodené vandalmi, a opäť funkčné 30.06.2017). 4.07.2017 mala prebehnúť úradná skúška (odborná revízia) Technickej inšpekcie Slovenskej republiky, na základe ktorej môžu byť výťahy opäť spustené do prevádzky, 03.07.2017 v nočných hodinách prišlo k poškodeniu šachtových dverí na oboch opravených výťahoch - pretlačenie dverí dovnútra, nie je možné ani spustiť výťahy do dolnej stanice (nutná výmena atypických šachtových dverí - je potrebné ich dať vyrobiť na mieru, nie sú bežne dostupné), revízia neprebehla, výťahy sme zadebnili a odstavili z prevádzky. Na základe uvedených skutočností budú výťahy spustené po oprave do prevádzky až po nainštalovaní kamerového dohľadu v priestore pod Mostom Apollo, v oboch kabínach a hore pri výstupe z výťahov (predpokladaný termín osadenia kamier – I.-II. Q 2018)."

Zdroj: Marcela S.

​Dnes máme rok 2019 a výťahy stále nefungujú. V marci tohto roka reagoval magistrát na situáciu nsledovne: "Momentálne prebiehajú práce na osadení kamier a optického kábla. Po sprevádzkovaní kamerového systému budú dva výťahy uvedené do prevádzky." Zatiaľ sa tak však evidentne nestalo.

(ms)

Páčil sa vám článok?