Mesto sa musí vyrovnať s výpadkom

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Mesto hľadá spôsob, ako sa vyrovnať s úplne nečakaným výpadkom vo svojom rozpočte vo výške asi 280 miliónov korún. O vzniknutej situácii rokuje s ministerstvom financií a má pripravené náhradné riešenia.

Ako sme už informovali, poslanci Národnej rady SR pri decembrovom prerokovávaní štátneho rozpočtu celkom neočakávane prijali pozmeňujúci návrh, ktorým sa zmenil spôsob prerozdeľovania podielových daní, čím mesto Bratislava jednoducho prišlo o stovky miliónov korún. Stalo sa tak už po tom, čo mesto prijalo svoj rozpočet, ktorý musí byť zo zákona vyrovnaný. „Rozhodnutím parlamentu prišla Bratislava o 280 miliónov, z toho 230 miliónov sa „stratí“ z rozpočtu mesta a 50 miliónov z rozpočtu mestských častí,“ povedal nám o dôsledkoch rozhodnutia poslancov parlamentu prvý námestník primátora Bratislavy Branislav Hochel. „Bezprostredne po tomto rozhodnutí parlamentu začali rokovania medzi primátorom a ministrom financií. Ministerstvo financií prejavilo istú ústretovosť pri riešení tejto situácie, uvidíme, aké sú možnosti. Sme presvedčení, že táto ochota vyústi do nájdenia riešenia, ktorým by sa strata týchto prostriedkov aspoň čiastočne kompenzovala.“

Ak by sa riešenie umožňujúce kompenzáciu strát v plnej miere nenašlo, čo B. Hochel pokladá za pravdepodobné, mesto má pripravené analýzy, ako bude ďalej postupovať, či už ide o výdavkovú alebo aj príjmovú stránku rozpočtu, aby rozpočet ostal vyrovnaný a aby nedošlo k „priškrteniu“ toho, čo je pre mesto dôležité. Zamýšľané opatrenia nechcel bližšie spresniť, podľa jeho vyjadrenia by sa však mali týkať skôr prevádzkových ako kapitálových nákladov, už aj preto, že kapitálových nákladov je v existujúcom rozpočte veľmi málo. „Isté rezervy vidíme v bežných prevádzkových výdavkoch, ale nerád by som to bližšie špecifikoval,“ uviedol. „Nechcem dramatizovať situáciu, aby sa tí, ktorých by sa to mohlo týkať, nezačali triasť. V žiadnom prípade však nie je možné, aby sa škrtalo v oblastiach, ktoré sú pre život mesta nevyhnutné a potrebné.“

V prvotnom stanovisku mesta k rozhodnutiu poslancov parlamentu sa okrem iného pripomína, že Bratislava zabezpečuje z vlastného rozpočtu v súvislosti so vstupom do EU čoraz viac funkcií hlavného mesta, ktoré nezabezpečuje žiadna iná obec na Slovensku a ktoré sa netýkajú kvality života Bratislavčanov, skôr naopak. Preto je podľa stanoviska mesta rozhodnutie poslancov parlamentu voči svojmu hlavnému mestu a jeho obyvateľom veľmi diskriminačné, aj keď možno princíp úpravy prerozdeľovania podielových daní bol paradoxne motivovaný dosiahnutím väčšej spravodlivosti.

Páčil sa vám článok?