Mestu pridelili prvý komplexný rating

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Slovenská ratingová agentúra v uplynulých dňoch priradila mestu Bratislava ratingové hodnotenie, ktoré je mimoriadne dobré a vedeniu mesta uľahčí realizáciu jeho priorít.

Agentúra priradila mestu dlhodobý korunový rating BBB+, dlhodobý devízový rating BBB- a krátkodobý rating S2. Výkonný riaditeľ Slovenskej ratingovej agentúry Rudolf Autner označil toto hodnotenie za mimoriadne dobré a zdôraznil, že dlhodobé ratingové hodnotenie, ktoré mesto dostalo, je jeden stupeň pod úrovňou rizika štátu a krátkodobé ratingové hodnotenie je najlepšie, aké je za daných podmienok možné.

Prvý námestník primátora Branislav Hochel uviedol, že vedenie mesta takéto hodnotenie očakávalo a je s ním spokojné. Mesto má priority, na realizáciu ktorých potrebuje aj iné ako vlastné zdroje, preto je ratingové hodnotenie pre neho dôležité. Agentúra pri svojom ohodnotení zohľadnila fakt, že mesto má schválený program rozvoja na roky 2004 - 2006, ktorý definuje jeho rozvoj v štyroch oblastiach - doprava, bezpečnosť a poriadok, bývanie a rozvoj. Agentúra pozitívne hodnotí snahu mesta financovať svoje investičné zámery aj z nenávratných zdrojov financovania. Na dobré ratingové hodnotenie malo vplyv aj hospodárenie mesta v roku 2002, ktoré po výslednom zúčtovaní všetkých finančných vzťahov k rozpočtu mesta bolo ukončené prebytkom 625 miliónov korún. Prebytok hospodárenia bol pridelený do rezervného fondu mesta a následne použitý na splátku časti istiny dlhovej služby mesta v auguste 2003. Agentúra pozitívne hodnotí aj skutočnosť, že mesto si vytvorilo na umorenie časti dlhu rezervu z vlastných zdrojov.

Podľa B. Hochela mesto pripravuje ďalšie kroky - v dohľadnej budúcnosti hodlá osloviť niektorú z veľkých medzinárodných ratingových agentúr, ktorej hodnotenie by mestu umožnilo lacnejšie získavanie cudzích zdrojov na európskom trhu. Oslovenie niektorej z týchto veľkých medzinárodných agentúr je otázkou niekoľkých týždňov. Ako ďalej vyhlásil B. Hochel, nie je vylúčené, že budú mesto prezentovať v Londýne dvom alebo trom ratingovým agentúram, z ktorých jednu následne požiadajú o rating. Na základe neho, vývoja našej legislatívy a situácie na finančných trhoch mesto potom vyberie formu cudzích zdrojov, pomocou ktorých bude financovať svoje investičné aktivity.

Páčil sa vám článok?