Rozhovory

Aj v Bratislave žijú chlapi, ktorých život je úzko spätý s horami. Jedným z nich je i výškový horolezec Michal Gabriž (40). Hoci väčšinu času počas roka žije v meste, pravidelne chodí do Tatier, Álp či Himalájí. V Nepále má na svojom konte niekoľko vrcholov nad 6000 m a expedícií na osemtisícovky. V roku 2013 vystúpil na Pamíre na Pik Korženevskej (7105 m). Ako môže človek z mesta fungovať ako výškový horolezec, prezradil pre Bratislavské noviny.

Skladateľ, aranžér, spevák, hráč na klávesových nástrojoch a spoluzakladateľ skupiny Elán Vašo Patejdl sa narodil 10. októbra 1954 v Karlových Varoch. V roku 1959 sa rodina Patejdlova presťahovala do Bratislavy. Od roku 1968 pôsobil ako jedna z vedúcich osobností v skupine Elán.

Podieľa sa na výstavbe nových budov v Bratislave ako statik. No jeho životom je folklór a tanec. S tancovaním začal, keď mal päť rokov. Dnes má 37 a tanec má stále v srdci. Po odchode z Lúčnice založil úspešný súbor Čarovné ostrohy. V ňom nielen tancuje, ale vymýšľa aj celú choreografiu. Choreograf, tanečník a statik v jednej osobe Peter Živner.

Poriadna zmes národov. Tak vyzerala Bratislava počas celých stáročí. Dnes je na Slovensku určite najkozmopolitnejším mestom, ktoré si zakladá na tolerancii. Sami však vidíme, že tá povestná bratislavská znášanlivosť už nie je samozrejmosťou a objavuje sa dokonca aj určitá nevraživosť voči mestu od ľudí, ktorí v ňom roky žijú. Prečo je to tak a ako sa vyvíjalo etnické zloženie nášho mesta, nám prezradila etnologička a historička Katarína Nádaská.

  • Rozhovory
  • 07.09.2017 10:16

Ján Mrva: Hlásime sa do bitky o náš kraj

0 0

(pr) „Spolu s tímom chceme, aby cyklotrasy začal projektovať, stavať, udržiavať a vyznačovať kraj,“ hovorí Ján Mrva, starosta Vajnôr a kandidát na župana Bratislavského kraja.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.