Rozčúlená Kralevich: Cestu mi zablokovali betónovými panelmi, volám políciu

30.7.2022
0

Zdroj: Facebook/Daniela Kralevich

Páčil sa vám článok?

Ešte v piatok ste mohli zaparkovať tesne pri jazere Zlaté piesky zo strany od Cesty na Senec. Od dnešného poludnia ale musíte auto nechať na kapacitnom parkovisku pred hlavným vchodom. Miesto, kde doteraz autá parkovali, zablokovali betónové panely.

Policajtov okamžite zavolala bývalá miss a podnikateľka Daniela Kralevich. Cesta totiž vedie k pozemku, na ktorom vo štvrtok odstránili nelegálnu stavbu. Kralevich následne avizovala, že o týždeň tu bude stáť opäť. Policajti dnes prišli podľa jej slov po dvoch hodinách. "Práve volám políciu! A žiadam o odstránenie betónových blokov, ktoré nemajú ani žiadnu relevantnú zákazovú tabuľu," píše na sociálnej sieti Kralevich. 

Podľa fotografií tu ale zákaz vjazdu pre motorové vozidlá bol. 

"Policajti Okresného riaditeľstva PZ Bratislava II boli dnes popoludní vyslaní na preverenie oznámenia do areálu jazera na Zlatých Pieskoch v Bratislave, kde vykonali potrebné úkony v súvislosti s občianskoprávnym sporom," povedala nám k prípadu bratislavská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

Mestská časť Ružinov upozornila, že v skutočnosti o žiadnu cestu nejde a autá tam nemajú čo hľadať a ak tadiaľ chodili, tak nelegálne. Zátarasy umiestnil STaRZ na pozemkoch, ktoré patria magistrátu. "Mestská časť Bratislava - Ružinov žiadne zábrany do susedstva tohto pozemku neumiestňovala. Riešil to STARZ, ktorý je správcom areálu Zlaté piesky, a nie sú umiestnené na pozemku stavebníčky, ale na pozemkoch hlavného mesta, ktoré s ním susedia," povedala hovorkyňa Ružinova Tatiana Tóthová. 

Magistrát potvrdil, že značka zákaz vjazdu pre motorové vozidlá je tu umiestnená už päť rokov, no vodiči ju nerešpektovali. 

"Správcom Areálu zdravia Zlaté piesky je mestská organizácia STaRZ. Na severnej strane jazera sa už vyše 5 rokov nachádza dopravné značenie zákaz vjazdu pre autá. Dopravné značenie nebolo zo strany vodičov dlhodobo rešpektované, z tohto dôvodu správca umiestnil na časť pozemku (patriaci hlavnému mestu) zábrany. Priestor je aj naďalej dostupný chodcom, či cyklistom. Každý návštevník areálu, ktorý na Zlaté piesky prichádza autom, ho môže zaparkovať na kapacitnom parkovisku pred hlavným vstupom. Areál zdravia Zlaté Piesky je športovo-rekreačným areálom, cieľom je zvýšiť bezpečnosť návštevníkov, ktorí za týmto účelom na Zlaté piesky prichádzajú," vysvetlila nám hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková. 

Betónové bloky na mieste zostali. To znamená, že parkovať musia návštevníci po novom na veľkokapacitnom parkovisku oproti vstupu na jazero.

Zdroj: Facebook/Daniela Kralevich

​Bratislavská mestská časť Ružinov začala už vo štvrtok ráno prostredníctvom miestneho podniku verejnoprospešných služieb odstraňovať "mobilný bioprojekt" na Zlatých pieskoch, ktorý je potvrdenou čiernou stavbou. K odstráneniu stavby pristúpili na základe exekučného príkazu. Na sociálnej sieti o tom informuje starosta Ružinova Martin Chren. K exekúcii v správnom konaní pristúpil stavený úrad po tom, ako stavebníčka dlhodobo nerešpektovala výzvu úradu na odstránenie stavby.

"Na základe exekučného príkazu vykonáva podnik náhradný výkon rozhodnutia – odstránenie čiernej stavby. Právoplatné rozhodnutie o odstránení platí už viac ako rok. Keďže stavebníčka nerešpektovala výzvu stavebného úradu, vydal stavebný úrad v správnom konaní exekučný príkaz," skonštatoval Chren.

Stavba na Zlatých pieskoch vyrástla koncom roka 2019, stavebný úrad sa ňou začal zaoberať v roku 2020, keď skonštatoval, že jej chýbajú potrebné povolenia. Podľa zákona otvoril konanie o dodatočnom povolení alebo odstránení stavby. Keďže však neboli doložené žiadne potrebné doklady, ktoré by umožnili stavbu dodatočne zlegalizovať, stavebný úrad rozhodol o odstránení stavby.

"Po potvrdení rozhodnutia nadriadeným orgánom a po jeho preverení prokuratúrou nadobudlo rozhodnutie o odstránení právoplatnosť na jar 2021," poznamenal Chren. Stavebníčka však výzvy stavebného úradu dlhodobo nerešpektovala a predmetnú stavbu v určenom čase neodstránila. Stavebný úrad preto pristúpil k exekúcii v správnom konaní, vydaný bol platný exekučný príkaz.

Čierna stavba bola podľa starostu najprv za asistencie mestskej i štátnej polície vyprataná, majetok zadokumentovaný a uložený do skladu. Následne sa pristúpilo k jej likvidácii. Náklady na odstránenie stavby a na ekologickú likvidáciu stavebného odpadu si bude mestská časť vymáhať od stavebníčky.

Kralevich sa od začiatku označeniu jej projektu ako čiernej stavby dlhodobo bránila a tvrdila, že projekt je legálny a má povolenia. Nechala sa počuť, že stavebný úrad označil jej projekt ako čiernu stavbu bez akéhokoľvek znaleckého posúdenia, pričom sa nezaoberá neďalekou reálnou čiernou stavbou, avizovala preto aj podanie trestného oznámenia.

Starosta už v minulosti odmietol jej tvrdenia, že nejde o stavbu, ale o "mobilný bioprojekt". Stavebný zákon podľa neho jasne definuje, čo stavba je. "Ide preukázateľne o stavbu, aká si v danom území vyžaduje aj územné rozhodnutie a súhlas magistrátu. Nič z toho nedoložila a ani sa nepokúsila získať," poznamenal. Stavbu označil úrad za nebezpečnú pre ľudí a životné prostredie.

Po odstránení stavby Kralevich avizovala, že tam o týždeň bude stáť opäť. Možno práve preto sa na ceste k jej pozemku objavili panely. 

​(ivk,tasr)

Páčil sa vám článok?