Ivan B. z domu hrôzy pre seniorov pred súdom: Je to pomsta

18.10.2019
0

Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Páčil sa vám článok?

Obžalovaný Ivan B. z kauzy zariadenia pre seniorov Iris na Heydukovej ulici v Bratislave vyhlásil v piatok pred samosudcom Okresného súdu Bratislava I, že je v plnom rozsahu nevinný a že je to pomsta voči nemu. Opakovane deklaroval, že neordinoval lieky, nikdy nezavádzal klientom kanylu a ak lieky podával, tak len tie, ktoré boli predpísané.

Ivan B. ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom v piatok sudca Okresného súdu Bratislava I. Nevyhovel tak žiadosti obžalovaného, ktorý žiadal o prepustenie a nahradenie väzby dohľadom mediačného a probačného úradníka či použitím technických prostriedkov (elektronický náramok). Súd však konštatoval, že dôvody väzby trvajú a situácia sa v prospech obžalovaného nezmenila. Ivan B. voči tomuto rozhodnutiu podal sťažnosť. Piatkové súdne pojednávanie zároveň odročili.

"Okresný súd Bratislava I odročil hlavné pojednávanie na 19. novembra. Na toto hlavné pojednávanie predvolá deväť svedkov," povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Ivan B. z okresu Pezinok na súde povedal, že boli nútení brať do zamestnania opatrovateľov z nižších sociálnych skupín. Na prelome rokov 2016/2017 podľa jeho slov prijali do Iris istého muža ako opatrovateľa. "Ten si dotiahol svojich rovesníkov. Boli traja. Klienti Iris sa začali následne sťažovať, že im chýbajú lieky. Časom som zisťoval a sledoval, že klientom chýbajú veci, peniaze či hygienické potreby," povedal Ivan B. Skonštatoval, že títo zamestnanci mali uspávať pacientov a podávať im lieky na upokojenie. Ivan B. mal podľa vlastných slov zistiť, že jednotliví klienti nedostávali svoje predpísané lieky, ale dostal ich niekto druhý z klientov zariadenia.

"Títo ľudia boli prepustení okamžite, ako som na to prišiel. Vždy prišli aj policajti na oddelenie a vec bola vždy nahlásená. Toto je pomsta týchto ľudí na moju osobu," vyhlásil Ivan B. Na súde opakovane deklaroval, že neordinoval lieky, nikdy nezavádzal klientom kanylu a ak lieky podával, tak len tie, ktoré boli predpísané. "Bol som v pozícii manažéra. Nebol som opatrovateľ a ani zdravotník. Nikomu som nič nedával," podotkol. Nevie o tom, žeby niekomu kázal – "choď pichnúť". "Nedostal som na mňa nikdy ani sťažnosť," povedal.

Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Ivan B. potvrdil, že má HIV vírus, avšak lieči sa a 15 rokov berie pravidelne lieky. "Nie som infekčný," povedal s tým, že nikto nie je ani nakazený, s kým mal sexuálny styk, a ani mu to nikto neoznámil.

Falošná zdravotná sestra, 18-ročná Vanessa P. z okresu Malacky, taktiež obžalovaná v kauze zariadenia pre seniorov Iris, urobila vo štvrtok (17. 10.) pred samosudcom Okresného súdu Bratislava I vyhlásenie o vine, a teda priznala vinu. V piatok pred súdom uviedla, že o podávaní liekov rozhodoval Ivan B. a videla ho aj zavádzať kanylu. Taktiež, že do zariadenia vodil osoby, ktoré tam neboli zamestnané či hospitalizované. Priznala tiež, že v zariadení užívali drogy a konzumovali alkohol ona, Ivan B. ďalšie osoby.

Vanessa P.:

Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Príbuzní klientov, ktorí sa v piatok prišli na súd, uviedli pred pojednávanou miestnosťou, že všetci si mysleli, že Ivan B. je doktorom, lebo tak vystupoval a aj ho tak všetci v zariadení oslovovali. Niektorí uviedli, že ich rodinní príbuzní boli priväzovaní, aby nechodili po zariadení a že boli aj bití. Novinárom ukázali aj fotografie. Piatkové vyhlásenie Ivana B. vnímajú ako "herecký výkon".

To je hrozné: Falošný lekár z domu hrôzy pre seniorov si podľa polície platil za sex a šíril AIDS

Zrejme si pamätáte na kauzu falošného lekára (v skutočnosti kuchára) Ivana, ktorý ohrozoval v zariadení pre seniorov na Heydukovej životy týchto bezbranných ľudí. Vystupoval pred nimi ako lekár a bez váhania im ordinoval lieky, neraz utlmujúce. Ako sestrička vystupovala 18-ročná Vanessa,ktorá v skutočnosti žiadnou zdravotníčkou nebola. Dnes prišla polícia s ďalším obvinením na Ivanovu adresu.

Vanessa P. a Ivan B. sú v kauze zariadenia Iris obžalovaní zo zločinu poškodzovania zdravia a obžalovaný Ivan B. aj zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie.

(TASR)

Páčil sa vám článok?