Ohňostroje môžu ľuďom otravovať život

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

V poslednom období sa ohňostroje na území mesta robia častejšie ako v minulosti. Čo je pre niekoho efektnou parádou a vítaným spestrením života v meste, môže iným naopak prekážať.

Nezaškodí vedieť, aké sú vlastne podmienky na legálne vykonávanie ohňostrojov. Podľa vyhlášky Slovenského banského úradu je odpaľovač ohňostroja povinný ohlásiť ohňostroj príslušnej mestskej časti najneskôr 10 dní pred termínom jeho vykonania. Odpis zaevidovaného oznámenia s prípadnými podmienkami mestskej časti musí odpaľovač ohňostroja zaslať aj polícii. V Bratislave platí všeobecne záväzné nariadenie číslo 4 z roku 1999 o používaní zábavnej pyrotechniky na území hlavného mesta SR Bratislavy, ktoré považuje vykonanie ohňostroja, ktorý nie je súčasťou verejného kultúrneho podujatia a koná sa na verejnom priestranstve, za priestupok.

Aké sú sankcie? Podľa zákona o priestupkoch možno za ohňostroj vykonaný bez povolenia uložiť pokutu až do výšky 5000 korún. Ak je pri vykonaní ohňostroja porušený nočný pokoj, teda koná sa po 22. hodine, môže byť odpaľovačovi uložená pokuta do výšky 1000 korún. Ak niekto usporiada bez povolenia súkromný ohňostroj ako napríklad súčasť oslavy narodenín, dopúšťa sa priestupku a polícia mu môže uložiť pokutu. V praxi sa však takéto postihy vyskytujú len veľmi zriedka - zrejme aj z dôvodu, že kým privolaná polícia príde, ohňostroj sa už skončí.

Podľa odborníkov, s ktorými sme túto problematiku konzultovali, by sa mohla samospráva oprieť aj o nariadenie vlády číslo 40 z roku 2002 o ochrane zdravia pred hlukom a vibráciami a iné právne normy, ktoré obciam umožňujú prijatie príslušných všeobecne záväzných nariadení. Vyhláška stanovuje, že ten, kto prevádzkuje zdroje hluku alebo vibrácií, je povinný zabezpečiť, aby neprekročili prípustnú hladinu. V praxi sa, pravda, prekročenie maximálnej prípustnej hladiny hluku dokazuje ťažko, pretože hluk by bolo potrebné zmerať.

Ohňostroj zväčša príliš nepoteší rodiny s deťmi v dojčenskom veku, starších ľudí, ale ani psíčkarov, ktorých štvornohí miláčikovia sú z výbuchov zábavnej pyrotechniky často v obrovskom strese. Ľudia sa však na ohňostroje oficiálne nesťažujú často, podľa našich zistení napríklad v mestskej časti Bratislava - Staré Mesto v tomto roku evidujú len jednu takúto sťažnosť. Od začiatku tohto roka bolo pritom v tejto mestskej časti odpálených dvanásť evidovaných ohňostrojov.

Páčil sa vám článok?