VIDEO a FOTO Takto mizne v Bratislave továreň, ktorá ovplyvnila priemyselné dejiny Slovenska

5.4.2022
0

Zdroj: Marcelito Rečinský

Páčil sa vám článok?

Dynamitka, Dimitrovka aj Istrochem – pozrite sa do vnútra miznúcej továrne z roku 1873, najväčšej z tých, ktoré v Rakúsko-Uhorsku založil švédsky chemik Alfred Nobel. Dnes po nej zostala toxická skládka, ktorá je postrachom pre široké okolie. Unikátne foto aj video nám poskytol známy fanúšik urban exploration Marcelito Rečinský.

​Pred rokmi, keď sme zišli popri vrátnici Istrochemu dolu schodmi, v suterénnej miestnosti sme našli archivára Jána Turiniča. Ukázal nám haldy dokumentov, poukladaných  do pevných obalov, starostlivo označených a prehľadne zoradených v regáloch, v ktorých bola skrytá celá história továrne aj života slávneho Švéda Alfreda Nobela (1933 – 1896). Príbeh uložený v týchto regáloch meral viac ako dva kilometre!

Po informácie do bohatého archívu Istrochemu chodievali aj odborníci zo zahraničia. Nielen preto, že Nobelova továreň, založená v niekdajšom Prešporku, bola najväčšia v monarchii. Mala tiež najmodernejšie a najvýkonnejšie vybavenie a dokázala vyrobiť viac ako dve tretiny trhavín v rámci Rakúsko-Uhorska. Počas prvej svetovej vojny zásobovala muníciou celú armádu monarchie.

Zdroj: archív bn

​Nobelova továreň v niekdajšom Prešporku bola najväčšia v monarchii.

​Alfred Nobel zakladal továrne po celom svete. Ako prezradil archivár, priemerne založil tri fabriky za rok, dohromady ich bolo až 93. Bol racionálny podnikateľ, no nebol bezohľadný. Ján Turinič pripomínal, že mu záležalo na tom, aby v jeho továrňach pracovali vzdelaní a spoľahliví odborníci, ktorých vedel aj zaplatiť. Často zarábali niekoľkonásobne viac ako zamestnanci iných priemyselných odvetví. Sociálne zariadenia i rôzne sociálne vymoženosti boli v jeho bratislavskej továrni na vysokej úrovni a v mnohom predbehli dobu.

Zdroj: Marcelito Rečinský

​Istrochem mal bohatý, precízne vybudovaný archív celého príbehu fabriky...

Zdroj: Marcelito Rečinský

​Slávna značka je už dávno minulosť. Z Dynamitky sa stala najskôr Dimitrovka a keď vedenie podniku v roku 1991 rozhodovalo o premenovaní Chemických závodov Juraja Dimitrova, zvíťazil názov Istrochem. V akom stave je fabrika dnes, to si pozrite aj na fotografiách v galérii a priloženom videu Marcelita Rečinského. Vlastní ju veľkopodnikateľ Andrej Babiš prostredníctvom spoločnosti Duslo, ktorá je dcérskou firmou Agrofertu.

FOTOGALÉRIA:

Mnohí Bratislavčania označujú fabriku najmä prívlastkom „jedovatá“. Geologický prieskum z roku 2009 (odtajnený až po desiatich rokoch!) totiž ukázal, že v areáli Istrochemu došlo ku kontaminácii podzemnej vody, zistila sa v nej prítomnosť zdraviu škodlivých látok ako sú benzén, atrazín či olovo.

Zdroj: Marcelito Rečinský

​Nebezpečné jedy unikali do pôdy, vody aj vzduchu.

Zdroj: Marcelito Rečinský

​Závažné znečistenie vody unikajúcimi chemickými látkami sa potvrdilo aj v záhradkárskej oblasti Žabí majer, ktorá bezprostredne susedí s týmto priemyselným areálom a ľudia tu využívajú i studne. Račiansky starosta Michal Drotován pred pár dňami zverejnil list ministerstva životného prostredia, ktoré v celej záhradkárskej oblasti odporúča zákaz používať podzemnú a povrchovú vodu na pitie, varenie a sprchovanie. Na miestach s najvýraznejším znečistením odporúča envirorezort zakázať touto vodou aj polievanie záhrad či napĺňanie bazénov.

Zdroj: Marcelito Rečinský

Takto mizne kedysi slávna Dynamitka.

Zdroj: Marcelito Rečinský

​​Aj o masívnom znečistení okolia továrne sa viac dozviete vo videu Marcelita Rečinského. Mestská časť Rača podala vo veci znečisteného toku a vypúšťania chemických látok podnet na Okresný úrad Bratislava ešte v apríli 2019.

(ac)

Páčil sa vám článok?