FOTO: Hororové odberové miesto na Kramároch - podľa NÚDCH ide o priestor vhodný aj bezpečný...

30.10.2020

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Pomerne veľký rozruch spôsobili na verejnosti fotografie z garáží Národného ústavu detských chorôb, kde bolo zriadené odberové miesto na víkendové testovanie zamestnancov nemocnice na ochorenie Covid-19. Priestory, v ktorých sa odbery budú konať, pôsobia naozaj strašidelne, ale zdravotnícke zariadenie tvrdí, že urobilo všetko pre to, aby v nich eliminovalo riziko prenosu infekcie.

O tom, že v garážach pod budovou Národného ústavu detských chorôb na Kramároch vzniklo odberové miesto v rámci víkendového plošného testovania na Covid-19 sme vás informovali včera aj prostredníctvom fotografií, ktoré vzbudili aj v čitateľoch Bratislavských novín rôzne reakcie, ale najmä pocity prekvapenia, údivu, preľaknutia až šoku.

​Mnohí ani neverili, že sa v takomto prostredí skutočne budú cez víkend vykonávať odbery zamestnancom nemocnice, čo nám však telefonicky potvrdila hovorkyňa NÚDCH Mgr. Dana Kamenická a dnes ráno nám poslala oficiálne stanovisko zdravotníckeho zariadenia ako aj niekoľko aktuálnych fotografií predmetných priestorov.     

"Pre Národný ústav detských chorôb vždy bola bezpečnosť  pacientov, rodičov aj personálu prvoradá. Preto sme v súvislosti so šírením ochorenia COVID - 19 prijali viaceré opatrenia, aj vďaka ktorým môžeme aj naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu bez nutnosti redukcie plánovaných výkonov.  Dobrovoľné testovanie zamestnancov nemocnice je jedným z týchto opatrení, ktorým sme zároveň vyšli v ústrety požiadavke zamestnancov nemocnice na testovanie," uvádza sa v stanovisku Národného ústavu detských chorôb.

Zdroj: NÚDCH

​Stoličky sú síce staršieho typu, ale v odporúčanej vzdialenosti. Mali by poslúžiť zamestnancom NÚDCH počas čakania na  výsledok testu. 

Zdroj: NÚDCH

"Preferujeme otvorený priestor, aby sme eliminovali riziko prenosu infekcie. Z hygienickej stránky je zvolený priestor  upravený - asfaltové podlahy a steny sú sanované, umyté a vydezinfikované tak, aby spĺňali požiadavku dezinfekcie priestorov. Testovacie tímy a rovnako testované osoby sú zároveň chránené aj v prípade nepriaznivého daždivého a veterného počasia. Veľká plocha umožňuje, aby testované osoby mali dostatočné odstupy medzi sebou a nedochádzalo ku kumulácii veľkého počtu ľudí. Stoličky pre osoby čakajúce na výsledok sú rozmiestnené v pravidelných odstupoch. Priestor tiež umožňuje dobré trasovanie osôb s osobitným vchodom," uviedla hovorkyňa detskej nemocnice.

Zdroj: NÚDCH

​V NÚDCH si vybrali priestory garáží za odberové miesto aj preto, aby boli členovia testovacích tímov ako aj testované osoby chránené aj v prípade nepriaznivého počasia... 

Aj keď sa našli aj takí ľudia, ktorým by mierne depresívne priestory v podzemí detskej nemocnice na Kramároch celkom vyhovovali, nakoľko sa domnievajú, že sa pri nich nebudú vytvárať až také dlhé rady čakajúcich na testovanie, tak ich treba upozorniť na to, že toto odberové miesto nie je určené verejnosti. "Vytvorili sme ho len pre našich zamestnancov, ako aj pracovníkov, ktorí pôsobia v Národnom ústave detských chorôb, napríklad učiteľky v nemocničnej škole," dodala Dana Kamenická.   

(ars)

Páčil sa vám článok?