FOTO: Na Osuského bivakuje skupinka ľudí - niektorým obyvateľom prekážajú, iní im pomáhajú

16.8.2020

Zdroj: FB Bratislava - Petržalka

Páčil sa vám článok?

Parkovisko na Osuského ulici obývajú ľudia bez domova. Ich prítomnosť vyvoláva toľko emócií, že sme sa za nimi zašli pozrieť. Dozvedeli sme sa, že nie sme zďaleka jediní. Pravidelne sa tu striedajú pracovníci úradu, magistrátu, mestskej polície aj dobrovoľníci. Nikto z nich však nemôže donútiť týchto ľudí opustiť toto miesto...

Keď vo štvrtok poobede prichádzame na parkovisko, nájdeme tu Pištu a Pavla. Tak sa nám predstavia. Pavel je ´hovorca´ a akýsi nepísaný šéf miesta. Tvrdí, že neprispôsobivých odtiaľto posiela preč. Má mobilný telefón, aj vraj pojazdné auto, hoci aktuálne bez STK a EK, je tu štyri mesiace zo siedmich na ulici. Prečo práve na mieste, kde ho mnohí miestni nechcú? „Kedysi som neďaleko býval,“ vysvetlí. „Poznám tu ľudí. K jednej kamarátke sa chodím sprchovať, ďalší mi perie veci. Viem, že mi tu nikto neublíži. Hoci niekedy sa nás snažia okradnúť iní bezdomovci. To je podobné ako v ubytovni. Preto tam nechceme ísť. Prídete, vyzujete sa a ráno už si topánky nenájdete. Tam treba chodiť s jedným batohom, ktorý si dáte pod hlavu. Takže, radšej vonku...“

Zdroj: Marián Dekan

Netvrdí, že sú svätí. Na druhej strane, keď príde pracovník miestneho úradu a dá im do rúk vrecia, bez slova idú pozbierať aj cudzie odpadky. „Pozrite sa, je tu neporiadok? Periny mám čisté, nikomu nechceme robiť zle. A niektorí ľudia to aj chápu. Doniesli nám matrac, aj jedlo nosia. Minule prišiel pár, že im zostalo z večere v reštaurácii,“ hovorí.

Ako dôkaz, že nie všetci sú proti nim negatívne naladení, prichádza staršia pani so psom. Len posedieť a prehodiť pár viet. Býva neďaleko, nikoho nemá a toto sú jedni z mála ľudí, ktorí jej venujú pozornosť.

Zdroj: Marián Dekan

Pozornosti sa, naopak, týmto obyvateľom dostáva od mesta aj mestskej polície. „Prídu, povedia, aby sme nerobili neporiadok a hluk, aby na nás neboli sťažnosti. Z Vagusu nám priniesli dezinfekciu,“ opisuje priebehy stretnutí. Spomína len na jednu negatívnu skúsenosť. „Prišli ľudia z úradu, ktorí sa starajú o poriadok a čistotu na uliciach a zobrali naše osobné veci ako odpad. A to sme tu boli prítomní! Veď to je krádež!“ hovorí Pavel. Oslovili sme miestny úrad, ktorý situáciu s ľuďmi bez domova na Osuského rieši aj s hlavným mestom. Tomu totiž tieto pozemky patria.

„Týchto ľudí poznáme, pravidelne im poskytujeme sociálne poradenstvo, odporúčame im sociálne zariadenia, kde môžu prenocovať a ak majú trvalý pobyt v našej mestskej časti, pomáhame im vybaviť osobné doklady, prípadne sociálnu výpomoc. Vysvetľujeme im, ako sa majú správať, ako vykonávať hygienu a pod. Na tomto mieste prespávajú traja muži a jedna žena, títo našu pomoc stále odmietajú,“ informovala nás Mária Halašková z komunikačného oddelenia Petržalky. „Naša  mestská časť ani iná štátna a verejná moc nemôže nútiť ľudí bez domova nezdržiavať sa na konkrétnom mieste. Ak spácha človek bez domova priestupok, môže ho polícia riešiť, ale nemôže mu zakázať zdržiavať sa na tomto mieste. Rovnako ich nemôžeme bez ich súhlasu umiestniť v nejakom sociálnom zariadení alebo ubytovni.“

(in)

Páčil sa vám článok?