VIDEO: Ako to tento rok vyzerá so samozberom jahôd v Rajke a Dunajskej Lužnej?

1.6.2020
A je to tu – jahody dozreli. kde si ich môžete ísť nazbierať? - Jahody 5
Páčil sa vám článok?

Na niektorých farmách sa už jahody zbierajú od druhej polovice mája, ale pre chladnejšie počasie v uplynulých dňoch dozrievajú tieto obľúbené plody tento rok o čosi pomalšie, takže sa vrchol sezóny posunie asi až do polovice júna. Zisťovali sme aké podmienky na samozber sú tento rok v neďalekej Rajke či Dunajskej Lužnej, kde okrem jahôd dozrel a dá sa nazberať aj chutný hrášok...

V Rajke, ktorá sa nachádza na území Maďarskej republiky rastú jahody na dvoch miestach všeobecne prezývaných Staré a Nové pole. Už vo štvrtok 21. mája sa na FB stránke Eperország Kft. objavil oznam, že sa začala jahodová sezóna spojená s obľúbenou akciou “Nazbieraj si sám!” Na jahodových poliach v Rajke je už tradične k dispozícii bohatá úroda jahôd za prijateľné ceny. V tejto sezóne je stanovená cena za 1 kg jahôd na 590 forintov (1,70 eur), pričom pri odbere nad 10 Kg je cena o čosi nižšia, teda konkrétne 549 forintov (1,60 eur).

Ako je to však s vycestovaním cez hranice?  "Od 22. mája 2020 môžu občania SR s trvalým pobytom v SR vycestovať na jeden deň do Maďarska, pričom slovenská aj maďarská polícia im umožní vstup do Maďarska, ak sa do 24 hodín na Slovensko vrátia. Netreba byť v karanténe ani sa preukazovať negatívnym testom na COVID - 19, čo je napríklad podmienka pre vstup na územie Rakúska. Slovenskí občania by mali akurát vyplniť formulár, na ktorom im naša polícia uvedie dátum a miesto prekročenia hranice," informovali slovenských záujemcov o zber jahôd maďarskí farmári.  

Zdroj: Matúš Husár

Spomínaný formulár si môžete stiahnuť vo formáte PDF alebo Word na tejto stránke: https://korona.gov.sk

Zdroj: FB Eperország Kft.

V prvých dňoch bol na hraniciach trochu problém s tým, že maďarská strana nechcela Slovákov na svoje územie pustiť, pokiaľ tam nebývali, nepracovali alebo nesmerovali na obchodné stretnutie. Už by to však malo byť bez problémov, pričom sa medzitým čas pobytu v susedných krajinách predĺžil až na 48 hodín... 

Zdroj: FB Eperország Kft.

Treba však zvážiť čas, kedy sa do Rajky vyberiete, nakoľko v pracovné dni medzi 9.00 až 12.00 hodinou môžu na jahodové polia vstúpiť iba ľudia starší ako 65 rokov. Netreba sa tam hnať ani hneď na poludnie, pretože na samozberných poliach predĺžili otváracie hodiny až do 20. hodiny večer, pričom naoberať jahody si môžete prísť aj počas víkendov. A aj keď to vzhľadom k pobytu v prírode znie trochu prehnane, tak treba mať na sebe aj rúško alebo nejakým iným spôsobom prekrytú tvár, teda presnejšie ústa a nos a dodržiavať treba aj odstupy od iných ľudí... 

V sobotu bolo celkom pekné počasie, čo množstvo rodín či partií využilo práve na to, aby si vyrazilo niekam na samozber jahôd. Doslova stovky osobných automobilov sme videli pri Vlčkovciach, ale plno bolo aj v Dunajskej Lužnej, čoho dôkazom je aj nasledujúce video:

Vlani boli robiť reportáž o samozbere jahôd a hrášku, ktorú si môžete pozrieť tu: 

Aktuálna situácia v Dunajskej Lužnej je taká, že jahody sú momentálne vyzbierané, takže dnes boli polia zatvorené, kým nedozrejú nové plody. Bližšie informácie nájdete na webstránke dobrejablka.sk 

Aj tu platia rovnaké hygienické opatrenia ako v maďarskej Rajke, teda, že vstup je zatiaľ možný len s ochranou úst a nosa (rúško, šatka a pod.) A zároveň je potrebné dodržiavať rozostupy 2 metre. Pri vstupe na samozber pri vážení prázdnych obalov je umiestnená dezinfekcia na ruky. O prípadných zmenách budú tiež priebežne informovať na webe či FB stránke.

Zdroj: FB R.S.

​Cenovo je to tu o čosi drahšie než v Rajke. Za 1 kg vlastnoručne nazbieraných jahôd zaplatíte 2,90 eur, 1 kg hrachu vás vyjde 2,50 eur. Za košík zaplatíte 0,50 €. Už vopred obraté jahody predávajú za 5,90 eur a hrášok vás vyjde 4,90 eur za 1 kilogram. 

Zdroj: FB R.S.

​(ars) 

  

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.