Voľne pustené psy napadli na Železnej studienke gravidnú srnku – poľovník ju musel utratiť!

28.1.2020

Zdroj: SPK

Páčil sa vám článok?

V nedeľu 26. januára 2020 okolo poludnia došlo na Železnej studienke k nepríjemnej udalosti, keď dva psy počas prechádzky začali naháňať srnu, ktorú jeden z nich strhol a spôsobil jej také zranenia, že ju napokon privolaný poľovník musel utratiť...

Psy patrili mužovi a žene, ktorí ich podľa výpovedí svedkov, nemali na vôdzke, takže keď zbadali srnku, tak ju okamžite začali naháňať. Napokon došlo k tomu, že jeden zo psov na srnu zaútočil a následne ju strhol. Na miesto boli privolaní pracovníci Mestských lesov Bratislava a ako aj príslušníci polície. Keďže srna bola po útoku psov dohryzená, tak ju privolaný miestny poľovník musel zastreliť. „Smutné je, že srna bola gravidná a teda útokom došlo k usmrteniu dvoch životov. Škoda, ktorá vznikla Mestským lesom Bratislava je stanovená vyhláškou MPaRV SR, ktorou sa určuje spoločenská hodnota poľovnej zveri č. 421/2013 Z. z., je v prípade gravidity vo výške 100 % stanovenej hodnoty, v tomto prípade až 1 200 €. Incident už začala riešiť polícia v priestupkovom konaní,“ uviedla na svojej Slovenská poľovnícka komora, ktorá neustále upozorňuje majiteľov a chovateľov psov, aby sa k prírode správali s úctou a rešpektom a nepúšťali svoje domáce zvieratá bez dozoru „na voľno“, že ich pes, alebo mačka určite nespôsobia žiadnu škodu.

Zdroj: SPK

​„Poľovníci sú neskôr neprávom obviňovaní, že podľa zákona o poľovníctve zasiahnu a odstrelia pytliačiaceho psa. Tento smutný prípad je žiaľ len jeden z mála, ktorý sa podarilo zachytiť a medializovať,“ dodala poľovnícka komora.

Bratislavské noviny sa skontaktovali aj s riaditeľom Mestských lesov Bratislava Ing. Matejom Dobšovičom, ktorý takisto vyzýva majiteľov psov, aby si ich pri prechádzkach a venčení držali na vôdzke, nakoľko už bolo zaznamenaných niekoľko prípadov, kedy došlo k napadnutiu voľne žijúcej zveri. „Chceli by sme požiadať majiteľov psov, aby boli viac ohľaduplní k peším a cyklistom hlavne v častiach Partizánska lúka, Kamzík, Cesta mládeže a Kačín. Nesmieme dopustiť, aby došlo k napadnutiu ľudí, prípadne dohryzeniu detí,“ dodal Dobšovič. 

Zdroj: SPK

​(ts, ars)

Páčil sa vám článok?