Majáles ponúkne veľa zábavy, diskusie i kreatívny trh

29.4.2016
0
Majáles ponúkne veľa zábavy, diskusie i kreatívny trh - majales_2015_02
Páčil sa vám článok?

Mestský viacžánrový festival Bratislavský majáles ponúkne aj v tomto roku niekoľko hodín živých koncertov, diskusie, kreatívny trh i ohňostroj. Už deviaty ročník festivalu na pravom brehu Dunaja sa začína vo štvrtok 5. mája a potrvá do soboty večera 7. mája 2016.

Podľa námestníčky bratislavského primátora Ivety Plšekovej majú rôzne európske metropoly svoje festivaly, ktoré sú vždy situované na mestotvorných miestach a často pri vode. "Bratislava má svoje Tyršovo nábrežie, kde sa majáles odohráva, a je teda blízko vody, ktorá je veľmi dominantným prvkom v našom meste," priblížila na dnešnej tlačovej konferencii.

Bratislavský majáles aj v tomto roku ponúkne množstvo hudobných vystúpení, prevažne domácich kapiel. "Predstaví sa slovenská špička ako Para, Hex, Polemic či Billy Barman. Tradične sa snažíme pozývať hudobníkov aj z blízkeho okolia a tento rok to bude český pesničkár Xindl X a poľské zoskupenie Paprika Korps," uviedol organizátor Bratislavského majálesu Pavol Murín.

Koncertný program sa začne vo štvrtok krátko pred 17.00 h a otvorí ho rocková formácia The Paranoid a moravskí Bazztaarklan. Po nich bude nasledovať Talkshow, Longital a záver prvého večera bude patriť laureátom tohtoročných Radio Head Awards v kategórii Debut roka - skupine Saténové ruky.

V piatok (6.5.) si môžu ľudia vychutnať napríklad raperskú dvojicu Tóno S. & Beyuz, Swingless Jazz Ensembl, skupiny Billy Barman a Para. V sobotu hlavný koncertný program odštartuje krátko po 15.00 h Paprika Korps. Výborný zážitok sľubuje aj koncert Petra Lipu, na ktorého nadviaže Xindl X. Koncertné finále festivalu zverili organizátori skupinám Polemic a Hex.

Súčasťou Bratislavského majálesu budú opäť viaceré sprievodné akcie. Konať sa bude napríklad kreatívny trh Májový džem Vol. 4 , na ktorom sa bude prezentovať slovenské handmade umenie a dobré jedlo. Svoj stan bude mať na majálese aj Café Európa, ktorý ponúkne priestor na diskusiu o európskych témach. "Tento rok máme pripravené tri debaty. V piatok bude prvá diskusia na tému predsedáme Európe. Bude sa na nej hovoriť o slovenskom predsedníctve v Rade EÚ. V sobotu popoludní, za účasti bratislavského primátora Iva Nesrovnala, sa bude diskutovať na tému Bratislava nie je Viedeň. Nasledovať bude debata na tému Rozpad Schengenu a život v trojhraničí," uviedla hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.

V programe nebude chýbať priateľská cyklojazda určená všetkým cyklistom, detská zóna s programom pre deti i dospelých. Taktiež výstava historických fotografií o 130 rokoch zásobovania Bratislavy pitnou vodou a prítomné budú stánky viacerých občianskych aktivít, ako aj korunovačný stánok s degustáciou vín.

Vyvrcholením festivalu bude v sobotu okolo 21.45 h takmer desaťminútový ohňostroj s hudobnou kulisou na motívy slávneho valčíka od Johana Straussa Na krásnom modrom Dunaji. Ohňostroj bude odpaľovaný priamo z lode uprostred rieky Dunaj. "Veríme, že sa majáles stane udalosťou nielen pre Bratislavčanov, ale aj návštevníkov hlavného mesta," podotkol Murín.

Bratislavský majáles pripravili v spolupráci s viacerými partnermi z verejného, komerčného i neziskového sektora hlavné mesto, Bratislavský samosprávny kraj, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Bratislava Tourist Board.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie