Vláda predstavila prvú pomoc a kompenzácie výpadkov príjmov pri druhej vlne

14.10.2020

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Páčil sa vám článok?

Premiér Igor Matovič dnes informoval o pomoci pre podnikateľov. Spolu s vládnymi ministrami predstavil plán Prvá pomoc +.

Všetci zamestnanci, ktorí ochorejú v práci pri starostlivosti o ľudí budú mať preplácanú PN vo výške 100 % čistej mzdy. Ide o zdravotnícky personál či pracovníkov zariadení sociálnych služieb. Matovič odhaduje čerpanie pomoci pre postihnuté sektory vo výške 200 miliónov eur mesačne. "To, čo sme tu mali na jar počas prvej vlny, zvyšujeme o 50 percent. Som rád, že ministri sa zomkli a rýchlo doručili odpoveď dotknutému sektoru," povedal premiér.  

Šéf rezortu práce Milan Krajniak predstavil pomoc pre zamestnávateľov. "V druhej vlne musí väčšie bremeno niesť štát," hovorí. "V kurzarbeite zvyšujeme limit mesačného čerpania na 1100 eur," hovorí Krajniak. 

"Pri poklese tržieb bude príspevok na jedného zamestnanca 810 eur. Všetko sme vynásobili 1,5-krát," spresnil Krajniak. Podľa jeho slov pre SZČO pri poklese tržieb bude tiež maximálna pomoc 810 eur. "Túto pomoc budú môcť žiadať ľudia od 1. októbra, aby vyplatená suma bola čo najvyššia," hovorí minister. 

Zdroj: Úrad vlády

"Účinné obdobie, od kedy budú posudzovať, či má človek zamestnanca alebo živnostenský list, meníme na 2. septembra," dodáva. "Tí, ktorí už pomoc dostávali, podpíšu dodatok a na základe toho budú dostávať vyššiu sumu," vysvetlil Krajniak. 

Zdroj: Úrad vlády

V rámci opatrení Prvá pomoc+ sa pamätá aj na pracovníkov v kultúrno-kreatívnom priemysle, ktorí na jar doplácali na súbeh zamestnaneckého pomeru a aktivít samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Po rokovaní vlády to uviedla ministerka kultúry Natália Milanová. Podľa výšky poklesu tržieb je nastavená finančná pomoc, oproti prvej vlne sa znásobila koeficientom 1,5 percenta. Pri poklese tržieb od 20 percent dostanú podnikatelia namiesto 180 eur z jari 270 eur na zamestnanca. Pri poklese tržieb od 40 percent sa pomoc zvyšuje z 300 eur na 450 eur, pri poklese od 60 percent z pôvodných 420 eur na 630 eur, a pri poklese tržieb od 80 percent a viac bude pomoc vo výške 810 eur na zamestnanca, namiesto 540 eur.

"Takže ten, ktorý je v súbehu zamestnaneckého pomeru a podnikania a prišiel o minimálne 80 percent tržieb, má nastavenú pomoc na 810 eur. Z tejto sumy sa odráta suma čistého zárobku zo zamestnaneckého pomeru. Teda, ak niekto zarobil v rámci zamestnania v čistom 200 eur, má nárok na príspevok vo výške 610 eur,“ priblížila ministerka.

Ako dodala, súbeh zamestnaneckého pomeru a slobodného podnikania sa týka podľa zdrojov ministerstva kultúry približne 14.000 ľudí pracujúcich v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu. "Na pomoc tejto skupine sa využila aj mimoriadna schéma Fondu na podporu umenia (FPU)," pripomenula ministerka, pričom zdôraznila, že na ďalšie adresné cielenie finančnej pomoci má slúžiť aj register, do ktorého sa môžu do 19. októbra prihlásiť pracujúci v kultúrnom priemysle.

Zdroj: Úrad vlády

Zdroj: Úrad vlády

Minister dopravy Andrej Doležal predstavuje schému pomoci pre cestovný ruch, pomoc by mala byť vo výške 100 miliónov eur. "O pomoc sa môže žiadať spätne od 1. apríla 2020," dodáva Doležal. 

O pomoc môže požiadať každý, komu v porovnaní s rokom 2019 klesli tržby o viac ako o 40 percent. "Príspevok bude od 4 do 10 percent tržieb v roku 2019," informoval Doležal o pomoc pre cestovný ruch a gastro biznis.

(nc)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie