Reštaurácie, rúška, kiná, dôchodcovia, hranice i športoviská: Matovič ohlásil ďalšie veľké uvoľnenie opatrení

1.6.2020
0

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Páčil sa vám článok?

Premiér Igor Matovič po stretnutí konzília epidemiológov ohlásil ďalšie veľké uvoľňovanie opatrení, ktoré boli prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Uvoľnenie opatrení začne plaiť od stredy 3. júna. Situácia v reštauráciách bude pripomínať staré časy.  Rušia sa limity počtu ľudí za stolom či už vonku alebo vo vnútri. Takisto prestávajú platiť obmedzenia otváracej doby, tie sa budú riadiť predpismi platnými v obciach, teda VZN. Pre stoly však platí, že musia byť od seba vzdialené aspoň dva metre.

Rúška v interiéri, na hromadných podujatiach či v MHD ostávajú povinné, mení sa hranica pre ich používanie vonku, teda na ulici. Vzdialenosť od iného človeka, pri ktorej musíte mať nasadené rúško, sa znižuje z piatich na dva metre. 

Od stredy sa môžu konať aj športové podujatia. Limit pre ľudí v hľadisku bude rovnaký, aký po novom platí pre ostatné hromadné podujatia. Teda nemusí sa sedieť minimálne dva metre od seba, ale postačí "šachovnicové" sedenie, čo značne zvýši kapacitu hľadiska. Týka sa to napríklad aj kín či divadiel. Od 10. júna sú povolené hromadné podujatia s limitom účasti do 500 ľudí, od 1. júla do bude 1000 ľudí. To sa týka teda aj športových podujatí.

Od stredy sa otvárajú vnútorné športoviská (teda aj fitnescentrá), kúpaliská, kúpele, wellness či vnútorné expozície v ZOO a taktiež kasína.

Zmierňujú sa aj podmienky pre taxikárov. Bariéra medzi prednými a zadnými sedadlami už nebude povinná, ale iba odporúčaná. Taktiež môžu brať klientov bezprostredne po sebe a nemusia čakať 15 minút.

Limit predajnej plochy na jedného zákazníka sa zmenšuje z 15 na 10 štvorcových metrov.

Od stredy sa rušia v obchodoch aj vyhradené hodiny pre seniorov.

Menia sa aj podmienky pre občanov Slovenska, ktorí žijú v Česku či Maďarsku (nie pendleri), no oficiálny trvalý pobyt majú u nás. Na Slovensko s návratom do 48 hodín môžu prísť bez povinnej karantény, musia však ukázať dva doklady, ktorými dokážu, že v Česku či Maďarsku reálne žijú (účet za elektrinu a podobne).

​Do Chorvátska budeme môcť cestovať bez toho, aby sme museli vysvetľovať dôvod svojho vstupu do krajiny.

(ms)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie


Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.