Matovič ohlásil ďalšie uvoľnenie opatrení: Tu sú podrobnosti

25.5.2020

Zdroj: Úrad vlády

Páčil sa vám článok?

Po rokovaní konzília odborníkov dnes predseda vlády Igor Matovič informoval o ďalšom uvoľňovaní protiepidemiologických opatrení.

Po novom budeme mať od stredy 27. mája možnosť vycestovať až na 48 hodín do zahraničia, konkrétne ôsmich krajín (Česko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Nemecko, Švajčiarsko) bez povinnej karantény pri návrate. "48 hodín už umožní náročnejšie rokovanie v zahraničí, ale aj návštevu rodinných príslušníkov vo vzdialenejších destináciách," povedal Matovič.

Pokiaľ ide o kiná a divadlá, tie budú môcť byť otvorené i v nedeľu.

Podmienky sa menia aj pre vnútorné prevádzky vrátane reštaurácií. Budú si môcť vybrať, či dodržia kritérium 15 štvorcových metrov  na zákazníka alebo dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi alebo dvojmetrový odstup medzi okrajmi stolov. 

„Situácia, ktorá bola dodnes, teda napríklad v prevádzkach verejného stravovania bolo vyžadovaných 15 m2, sa zmení - v tomto prípade si prevádzka vyberie, čo jej najviac vyhovuje,“ vysvetlil premiér. Čiže, ak si prevádzkovateľ verejného stravovania vyberie možnosť dvojmetrovej vzdialenosti medzi okrajmi stolov, platí zároveň pravidlo, že pri stole môžu sedieť dvaja a pravidlo je teda rovnaké ako v prípade terás.

Ako dodal Matovič, aj obchodné prevádzky si môžu vybrať, ktorý prístup im vyhovuje, nemusia sa striktne držať pravidla 15 m2 na zákazníka. „Ak majú menšiu prevádzku, môžu si vybrať druhé pravidlo, teda dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi,“ vysvetlil Matovič.

Na margo zariadení verejného stravovania po 22.00 h premiér uviedol, že tieto prevádzky budú môcť byť otvorené aj po tomto čase, avšak musia splniť podmienky. „Musí to však byť len uzavretá spoločnosť, čiže aby tam mohli byť rôzne oslavy, svadby a podobne. A prevádzka musí viesť zoznam účastníkov danej akcie, ktorý musí byť k dispozícii pre regionálny úrad verejného zdravotníctva  po dobu maximálne 30 dní po akcii, čiže de facto dvojnásobok inkubačnej doby,“ dodal premiér.

Oslavy tak budú môcť ľudia mať aj počas noci pri splnení podmienok. „V prípade, ak by sa náhodou zistilo, že niekto bol pozitívny, by sa dalo zistiť zo zoznamu, s kým sa vlastne stretol a rýchlo sa tí ľudia pretestujú, aby sa nákaza nešírila ďalej,“ vysvetlil premiér.

Všetky vonkajšie i vnútorné športoviská, teda aj fitnescentrá, budú otvorené od budúcej stredy, (3. júna). Aj tu budú platiť dvojmetrové rozostupy či pravidlo 15 štvorcových metrov na zákazníka a používanie dezinfekcie po každom cvičencovi. Pravidlá budú voľnejšie ako v Čechách, kde sa cvičí v rúškach. U nás sa bude cvičiť bez rúšok, otvorené budú aj sprchy. 

Potrebné bude vedenie presnej evidencie cvičiteľov, aby sa dalo v prípade pozitívneho testu u niekoho, kto chodí do posilňovne či na cvičenie, rýchlo zistiť, s kým sa tento človek mohol stretnúť v čase, keď už bol infekčný. "Aby rýchlo tí ľudia boli oslovení, aby sme ich rýchlo identifikovali, rýchlo vyšetrili a predišli šíreniu nákazy," dodal Matovič.

Zároveň sľúbil, že sa bude v rámci koalície snažiť vybojovať pomoc aj pre fitnescentrá. Poukázal na to, že sa otvárajú medzi poslednými, pričom ponúkajú služby. "Myslím si, že je fér voči týmto zariadeniam alebo vnútorným športoviskám prísť s konkrétnou ideou pomoci, ktorým by sme v podstate ako keby také odškodné za to, že boli poslední otvorení, boli schopní poskytnúť," uviedol.

Od prvej júnovej stredy sa otvoria pre verejnosť aj plavárne.

(ms, tasr)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie


Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.