FOTO Električkou po Starom moste do Petržalky jazdíme už tri roky

20.7.2019
Starý most - električka

Zdroj: Výstava Novodobá Petržalka Miléniová Petržalka (2001-2018)

Páčil sa vám článok?

Električková trať do Petržalky výrazne uľahčila dopravu cestujúcej verejnosti do najväčšieho bratislavského sídliska. Po Starom moste premávajú presne od 8. júla 2016.

Po Starom moste, ktorý v 20. storočí niesol via­cero názvov, premávali električky s prestávkami odjakživa. Viedenská električka, klasické električky pred pripojením Petržalky k Nemeckej ríši, aj električky po vojne, do roku 1961. A potom nastala 55-ročná prestávka. V máji 2016 prešla po dlhých rokoch prvá, pravidelne však električky premávajú po Starom moste od 8. júla 2016. V týchto dňoch čaká 2. etapa električkovej trate do Petržalky na stavebné povolenie. Popri tom magistrát dolaďuje s projektantmi električky a architektmi vytvorenie veľkorysejších priestorov pre ľudí, ktorí čakajú na MHD. Cyklisti budú mať veľkorysý štvormetrový koridor, tieto dve skupiny by si však nemali zavadzať. Okrem toho aktuálne pred výstavbou riešia aj širšie súvislosti - trasy budúcich chodníkov, miesta premostení Chorvátskeho ramena, Jantárovú cestu a v týchto súvislostiach aj úpravu verejných priestorov a osvetlenie Chorvátskeho ramena. Vizualizácie z roku 2016 preto len veľmi orientačne naznačujú, ako bude budúca trať vyzerať.

Zdroj: Výstava Novodobá Petržalka Miléniová Petržalka (2001-2018)

​Jeden z návrhov električkovej trate z roku 2003 bol na estakádach, hovorilo sa o tzv. rýchlodrážnej električke.

Zdroj: imhd.sk

​Posledná električka prešla po Starom moste v roku 1961. Do Petržalky sa vrátila v máji 2016 po 55 rokoch.

Cesta k nej bola dlhá. Svojho času sa diskutovalo o viacerých variantoch – estakádnom, polozapustenom a povrchovom. Od metra a rýchlodrážnej električky sme napokon dostali k povrchovému projektu klasickej električky. Podľa optimistických návrhov mali trať vybudovať v rokoch 2006 – 2008/2009. Teraz je hraničný termín rok 2023.

Zdroj: Výstava Novodobá Petržalka Miléniová Petržalka (2001-2018)

​Zastávka a most na Pajštúnskej ulici, vpravo Jantárová cesta.

(pn)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.