Príďte sa zabaviť: Dobrovoľní hasiči v Záhorskej Bystrici oslavujú 140. výročie vzniku

31.8.2019
0

Zdroj: FB DHZ Záhorská Bystrica

Páčil sa vám článok?

V bratislavskej Záhorskej Bystrici si počas posledného prázdninového víkendu (31. 8 - 1. 9.) pripomenú 140. výročie vzniku tamojšieho dobrovoľného hasičského zboru. Členovia zboru pripravili sériu podujatí, propagujúcich tradíciu dobrovoľného hasičstva v súčasnej mestskej časti Bratislavy.

Dobrovoľní hasiči zo Záhorskej Bystrici sľubujú bohatý sprievodný program, slávnostné otvorenie zrekonštruovanej hasičskej zbrojnice a aj hasičskú zábavu. V sobotu o 8.00 h čaká obyvateľov tejto bratislavskej mestskej časti budíček od trubačov, ktorí budú jazdiť s historickou ručnou striekačkou. O hodinu neskôr sa členovia DHZ a hostia stretnú pri hasičskej zbrojnici. Nasledovať bude slávnostná svätá omša v kostole. O 11.30 h je naplánované slávnostné otvorenie zrekonštruovanej hasičskej zbrojnice. V programe o 16.00 h je ukážka zásahu hasičov profesionálov s modernou technikou a od 20.00 h bude tradičná hasičská zábava. V nedeľu (1. 9.) bude pokračovať výstava a prehliadka hasičskej zbrojnice. O 14.00 h bude hodové posedenie pri hasičskej zbrojnici s hudbou a občerstvením.

DHZ v Záhorskej Bystrici vznikol ako jeden z prvých na Záhorí (mestská časť Bratislavy je považovaná za pomyselný vstup na Záhorie) v roku 1879 ako Spolok dobrovoľných hasičov Bratislavská Bystrica, tak sa obec vtedy nazývala. Prvé desaťročia činnosti spolku dodnes dokumentuje štvorkolesová ručná striekačka ťahaná koňmi, ktorú zbor dostal v roku 1905. Aj v súčasnosti je funkčná, podarilo sa ju zrepasovať.

​Dobrovoľní hasiči v Záhorskej Bystrici v súčasnosti pomáhajú nielen pri hasení požiarov, ale poskytujú pomoc aj pri odstraňovaní následkov živelných pohrôm - odčerpávajú prívalovú vodu zo zatopených priestorov, uvoľňujú cesty blokované polámanými stromami atď. V obci takisto pomáhajú pri polievaní verejnej zelene.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.