Ako napredujú opravy požiarom zničenej budovy na Hlavnom námestí?

22.4.2019
0

Zdroj: lb

Páčil sa vám článok?

Na historickej budove na bratislavskom Hlavnom námestí, ktorú koncom novembra 2018 poškodil požiar, aktuálne realizujú pamiatkový prieskum fasády. Deje sa tak pre potreby finalizácie projektu obnovy a rekonštrukcie.

Potvrdila to poisťovňa Kooperativa, ktorá je majiteľom objektu. V marci boli na fasáde ukončené čistiace práce.

Zatiaľ však nie je známe, kedy sa začne s rekonštrukčnými prácami. "Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, príprava a realizácia rekonštrukcie je o to náročnejšia, a preto si vyžaduje adekvátny čas a zodpovedný prístup všetkých zainteresovaných strán," povedala Zuzana Wagnerová z poisťovne Kooperativa. 

Proces obnovy národnej kultúrnej pamiatky rieši poisťovňa v súčinnosti s bratislavským magistrátom a Krajským pamiatkovým úradom Bratislava. "Postupujeme systematicky, v súlade možnosťami obnovy národnej kultúrnej pamiatky a obnovy chránených prvkov," podotkla Wagnerová.

Zdroj: Milina Strihovská

​Na Hlavnom námestí vypukol 28. novembra 2018 popoludní na vianočných trhoch v jednom zo stánkov požiar a rozšíril sa na priľahlú budovu. Požiar vznikol po výbuchu propán-butánových fliaš. Zranila sa pri ňom jedna osoba. Škodu v tom čase predbežne odhadli na viac ako 200.000 eur. 

​Stánok však podľa magistrátu nebol súčasťou vianočných trhov hlavného mesta. Samospráva tvrdí, že majitelia stánku nemali podpísanú nájomnú zmluvu s mestom a ani nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva. Polícia začala krátko po udalosti trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.