FOTO: Nastáva ideálny čas na zber medvedieho cesnaku - kde všade v Bratislave rastie?

23.3.2019

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Prvý jarný deň máme tento týždeň úspešne za nami a zdá sa, že ešte krajší, čo sa týka počasia bude aj prvý jarný víkend. Teplé lúče slnka doslova lákajú ľudí na prechádzky do prírody a prečo nespojiť príjemné s užitočným a nenazbierať si pri prechádzke lesom liečivú rastlinu známu pod názvom Medvedí cesnak. Viete, kde všade sa v našom meste vyskytuje a s akou kvetinou si ho veľa ľudí mýli?

Medvedí cesnak je v skutočnosti príbuzný pažítke, nie cesnaku, ako by mnohým logicky vyplynulo z názvu. Cesnak dostal prívlastok „medvedí“ kvôli medveďom, ktorí sa zvykli po prebudení zo zimného spánku ako prvé občerstviť práve aromatickou rastlinou. Jeho liečivé účinky sú známe už tisícky rokov. Je to vynikajúci prostriedok na prečistenie krvi, na jarné očistné kúry a výrazne pomáha pri chronicky znečistenej kože. Odstraňuje srdcové poruchy, ktorých pôvodcom je žalúdok, odstraňuje nespavosť ako aj všetky ťažkosti, ktorých príčinou je vysoký krvný tlak ako sú závraty, tlak v hlave alebo skľúčenosť.

​Medvedí cesnak má drobné biele kvietky, no zberajú sa z neho len zelené lístky. Nájdeme ho najmä na okraji lesov a vo vlhkom prostredí v mesiacoch marec a apríl, čo môže byť príčinou, prečo si ho niektorí ľudia zvyknú popliesť s jedovatou konvalinkou. Obe rastliny majú veľmi podobný tvar listov, listy konvalinky však bývajú zväčša dva, výnimočne tri a sú hrubšie. Zásadným rozdielom je však ich vôňa, ktorá je v prípade cesnaku veľmi aromatická. Aj napriek tomu sa každoročne vyskytne niekoľko prípadov otravy konvalinkou voňavou.

Zdroj: FB J.B.

Kam chodia Bratislavčania najčastejšie zbierať medvedí cesnak?

Dá sa nájsť na viacerých miestach v mestskom lesoparku, napríklad na Železnej studničke alebo v lese nad hypermarketom Tesco v Lamači. Vyskytuje sa v horskom parku a napríklad Devínčania ho chodia zbierať k Dunaju.

Zdroj: FB Lamačania

​Toto nálezisko sa nachádza kúsok od zastávky linky č. 20 pri Technickom skle kúsok v lese oproti garážam.

Zdroj: FB J.B.

​Petržalčania ho zbierajú pri prechádzkach v okolí Draždiaka, nachádza sa v okolí Rusoviec alebo pri Čunovských jazerách a ten komu nerobí problém vyraziť za medvedím cesnakom do Rakúska si príde na svoje v dedinke Wolfstahl kúsok od Bergu.

(ars)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.