FOTO: Štartuje výstavba infocentra na Kamzíku, obnova arboréta a rekonštrukcia areálu Malý Slavín

6.4.2021

Zdroj: Mestské lesy

Páčil sa vám článok?

Mestské lesy v Bratislave informovali verejnosť o tom, že v stredu 7. apríla 2021 začínajú s výstavbou infocentra v rekreačnom areáli Kamzík, ktoré bude slúžiť ako zázemie pre kurzy ekovýchovy. Súčasťou prác je aj obnova lesníckeho arboréta.

"Stavba infocentra nahradí pôvodnú chatu v havarijnom stave, ktorá sa nachádza v uzavretom areáli spolu s arborétom. Bude poskytovať moderné priestory pre deti z bratislavských škôl, ktoré tu absolvujú environmentálne kurzy pod vedením našich lektorov. Rovnako tu budú prebiehať školenia a odborné stretnutia z oblasti lesníctva a ochrany prírody. Ponuka kurzov bude určená pre laickú ako aj odbornú verejnosť. Environmentálna výchova je už roky dôležitá súčasť činnosti Mestských lesov. Programy našich lektorov ako Vtáctvo na Železnej studničke, Žabí princovia, Netopiere, Včely a mnohé ďalšie absolvujú každý rok tisíce detí. Prírodu tak zážitkovo spoznávajú priamo v lesoparku. Súčasťou projektu je revitalizácia momentálne neprístupného lesníckeho arboréta, kde rastú rôzne pre lesopark netypické stromy. Po dokončení tu budú môcť návštevníci obdivovať napríklad jedľu, tis, cypruštek či dreviny klasické ako javor, jelša a breza. Dosadené budú aj nové stromy," uvádza sa v tlačovej správe Mestských lesov v Bratislave.

Zdroj: Mestské lesy

„Na Kamzíku sa obnoví lesnícke arborétum a zároveň vznikne moderný priestor pre deti, kde budú mať možnosť spoznávať prírodu s pomocou našich lektorov ekovýchovy. Mám radosť, že sa nám podarí návštevníkom lesoparku sprístupniť ďalší verejný priestor, ktorý bol dlhé roky uzavretý a chátral. Kamzík je jedno z najobľúbenejších miest v mestských lesoch a zaslúži si našu pozornosť," povedal riaditeľ organizácie Matej Dobšovič. 

Zdroj: Mestské lesy

​Ak pôjdu práce bez komplikácií, tak začiatok prevádzky infocentra sa očakáva koncom roku 2022. Projekt je realizovaný v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A SK-AT spolu s mestom Viedeň a Inštitútom aplikovanej ekológie DAPHNE. Jedná sa o dlhodobo rozpracovaný projekt od roku 2016.

V rovnakom čase začínajú Mestské lesy aj s realizáciou ďalšieho projektu, ktorým je komplexná rekonštrukcia areálu Malý Slavín medzi Račou a Mariankou. Altánok v zlom technickom stave bude nahradený novým, svetlejším, ktorým sa zároveň zväčší súčasná kapacita priestoru.

Zdroj: Mestské lesy

​Okrem obnovených ohnísk pribudnú aj nové futbalové bránky, oživí sa existujúci ping-pongový stôl a zrevitalizuje sa okolie studničky. Práce by mali byť hotové do 15. júna 2021.

Zdroj: Mestské lesy

​(ts)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie