FOTO a VIDEO: Vo viacerých častiach Bratislavy ľudí masovo štípu komáre, magistrát však potrebu zásahu nateraz nevidí

19.8.2020
0
Komáre

Zdroj: TASR/AP

Páčil sa vám článok?

Obyvatelia západných častí Bratislavy, najmä oblastí v povodí Moravy, si sťažujú na opätovný vysoký nárast počtu komárov. Sociálne siete zaplavujú príspevky popisujúce neznesiteľnú situáciu. Magistrát však argumentuje, že momentálne dôvod na zásah nevidí a opatrenia už vykonal.

V Bratislave nebol v priebehu minulého týždňa zistený zvýšený stav aktívnych liahnísk komárov, nebolo teda potrebné objednávať dezinsekčný zásah BTI, uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. "Za posledný týždeň naši odborníci zmonitorovali 18 rôznych lokalít, ktoré nepreukázali nadhodnotné limity lariev komárov. Aj najkritickejšie územia Moravy v Devíne a Devínskej Novej Vsi, taktiež územie Veľkého Zemníka, Rusoviec boli v priebehu dní 10. až 16. augusta podrobne monitorované a neboli zaznamenané nové liahniská. Lokality v povodí Moravy boli ošetrené v dňoch 8. a 9. augusta, 10. augusta sa práce dokončovali," spresnila Rajčanová.

Bratislavský magistrát upozorňuje, že existuje celá škála liahnísk komárov. Niektoré sa liahnu v takzvaných dendrotelmách - malých nádržkách vody priamo v korunách stromov. Mesto tvrdí, že tieto skupiny liahnísk nemôže podchytiť. Najproblémovejšie oblasti, kde sa masovo liahnu komáre po povodniach v inundaciach Moravy a Dunaja, však samospráva vie ovplyvniť biologickým prostriedkom BTI.

Na sociálnych sieťach sa však v ostatných dňoch objavilo množstvo príspevkov najmä od obyvateľov západných častí Bratislavy, ktorí upozorňujú na alarmujúci stav. Táto fotografia zachytáva larvy komárov 8. augusta 2020 na území Devínskej Novej Vsi v povodí Moravy. Ako však vysvetlila autorka fotografie Diana, nejde priamo o vyliatu Moravu, ale malé jazierka v tráve:

Zdroj: Diana M.

Larvy komárov v Devínskej Novej Vsi.

My sme dnes navštívili aj lokalitu Koliby a Železnej studničky, i tam bolo komárov veľmi veľa.

"Naďalej upozorňujeme aj ľudí v záhradkárskych oblastiach, aby nenechávali odkryté väčšie vodné plochy, ktoré môžu byť zdrojom liahnísk komárov. Komáre sa zároveň liahnu aj na územiach s piatym stupňom ochrany, kde nie je možné aplikovať prostriedok BTI," podotkla hovorkyňa. Prostriedky na báze BTI sú využívané napríklad aj v prihraničných oblastiach dolného Rakúska.

O problematike sme v júni písali tu:

Mesto Bratislava pripomína, že nie je možné úplne eliminovať populáciu komárov. Terénny prieskum realizuje samospráva od marca. Deklaruje, že zmapované liahniská pravidelne monitoruje.

Larvy komárov v Devínskej Novej Vsi 8. augusta 2020, ako ich zachytila miestna obyvateľka Diana:

(ms, tasr)

Páčil sa vám článok?