Devín

Počas ornitologického prieskumu, ktorý v oblasti Devínskej Kobyly uskutočnilo občianske združenie (OZ) Ochrana dravcov na Slovensku, zaznamenali výskyt 31 chránených vtáčích druhov. Lesy SR vyšli ochranárom v ústrety a dočasne, z dôvodu druhovej ochrany chránených vtákov a možnosti uskutočniť ornitologický prieskum, pozastavili na Devínskej Kobyle ťažbu dreva.

Ťažbu dreva na Devínskej Kobyle a vo Vydrici úplne nezastavia. Lesy SR to vysvetľujú tým, že pracovná komisia doteraz nedospela k legitímnym dôvodom, aby sa tak stalo. Štátny podnik v lokalite vyčlenil zóny bez zásahu, zároveň však informuje aj o ťažbe a spracovaní kalamity v najbližšom čase.

Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Pozorovať či počuť vtáky na ťahu je ľahšie, než napríklad počas výchovy mláďat, kedy je ich správanie menej nápadné. Nedávno prileteli zo zimovísk včeláriky zlaté, hádam najpestrejší zástupcovia vtáčej ríše u nás. Nadšenci ich včera pozorovali na Devínskej Kobyle

Hlavné mesto by mohlo mať na jeseň novú atrakciu. Pričiniť sa o to plánuje bratislavská Devínska Nová Ves, ktorá chce na Devínskej Kobyle, v areáli bývalej raketovej základne, postaviť 21-metrovú vyhliadkovú vežu. Situovaná má byť do výšky 530 metrov nad morom a návštevníkom by mala ponúkať výhľady na Alpy či Viedeň, v prípade dobrého počasia až na Zobor v Nitre.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.