Bratislava

Bratislavský Ružinov vytvorí na svojom území niekoľko lúčnych plôch. Cieľom je snaha zachovať biodiverzitu, a to tým, že niektoré plochy mestská časť kosiť nebude, ale zostanú vo forme lúky. Takýto krok pozitívne vnímajú aj samotní obyvatelia, ktorí svoj názor vyjadrili v ankete na sociálnej sieti mestskej časti.

Zuzana Čaputová zložila do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie slovenskej prezidentky. Urobila tak na sobotňajšej slávnostnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. Fiačan zloženie sľubu v zmysle ústavy potvrdil, čím sa Čaputová ujala funkcie.

Atmosféra stredoveku v sobotu zavítala do bratislavského Sadu Janka Kráľa. Druhý ročník kultúrneho podujatia Stredovek v Sade doň priniesol dobový tábor a remeslá, šermiarske vystúpenia, detskú arénu, tanečné a hudobné vystúpenia. TASR o podujatí informovali jeho organizátori z občianskeho združenia Zeler a TRG Gaston.

V našom hlavnom meste sa dnes koná inaugurácia novej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorej sídlom bude Prezidentský palác na Hodžovom námestí, kde vystrieda svojho predchodcu Andreja Kisku. Ten včera balil všetky veci, ktoré mu patrili alebo ich dostal do daru. Išlo doslova o stovky rôznych predmetov - obrazov, kníh, sošiek, valašiek, diel ľudového umenia a iných artefaktov...

Organové recitály, spojenie organu s iným nástrojom, organ v nemom filme, ale aj ako hlavná téma detského projektu – to všetko ponúkne 8. ročník Bratislavského organového festivalu.

V rámci festivalu Dolce Vitaj aj tento rok zavíta do historického centra Bratislavy typický taliansky trh „Mercato italiano“. V druhej polovici júna budú talianske produkty a jedlá dominovať na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí. TASR o tom za organizátorov festivalu informovala Hana Zavodska z Taliansko-slovenskej obchodnej komory.

Stovky ulíc v Bratislave sú pomenované po významných ľuďoch, o ktorých mnohí z nás nemajú ani tušenie. Napríklad v Karlovej Vsi nájdete Segnerovu ulicu. Viete, po kom je pomenovaná a čo má tento človek spoločné s naším hlavným mestom?


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.