• Zdravie a životný štýl
  • 02.10.2006 22:49

Vo Vajnoroch chcú dobudovať kanalizáciu

0 0

Vo Vajnoroch sa čoskoro začne s výstavbou druhej etapy vákuovej kanalizácie, ktorá definitívne zabezpečí odkanalizovanie celej mestskej časti. Práce potrvajú do októbra 2008.

Mestská časť už v minulosti zabezpečila výstavbu prvej etapy vákuovej kanalizácie. Systém vákuovej kanalizácie zvolili kvôli vysokej hladine podzemných vôd. Iné druhy kanalizácie by boli buď technicky nevhodné alebo príliš drahé. Odpad z domácností bude odvádzaný pomocou klasickej - gravitačnej kanalizácie, odkiaľ sa pomocou zberných podtlakových šácht nasaje do vákuového potrubia a odtiaľ poputuje ďalej. Náklady na stavbu verejnej časti predstavujú 110 miliónov korún (bez DPH), pričom ešte v tomto roku sa má preinvestovať 12 miliónov. V rámci druhej etapy výstavby má byť vybudovaných vyše 7900 metrov gravitačného potrubia, 4200 metrov zberných potrubí, vyše 11 400 metrov zberných podtlakových potrubí a ďalšie zariadenia. Domové prípojky majú byť hradené zo združených prostriedkov mestskej časti a občanov a náklady na ich realizáciu sú asi 20 miliónov korún. Vajnory budujú kanalizáciu v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, ktorá sa po dokončení stavby stane jej vlastníkom.

Starostka Vajnor Anna Zemanová očakáva, že sa na novú kanalizáciu napojí čo najviac ľudí, keďže počet pripojených domácností ovplyvní funkčnosť systému. Jedno z opatrení, ako to dosiahnuť, je podľa nej aj zvýšenie poplatku za odčerpávanie žumpy pre tých, ktorí už majú možnosť pripojiť sa ku kanalizácii.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.