Neurochirurgovia z ružinovskej nemocnice zavádzajú nový spôsob liečby vyskočenej platničky

24.3.2023
0

Zdroj: UNB

Páčil sa vám článok?

Endoskopické zákroky na chrbtici sa v rozvinutých krajinách postupne etablujú ako alternatíva k otvoreným prístupom. Deje sa tak i v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Viac nám prezradila jej hovorkyňa Eva Kliská.

Je vysoký predpoklad, že endoskopia sa postupne presadí ako zlatý štandard v ošetrení driekovej chrbtice, podobne ako sa napríklad v oblasti brušnej chirurgie presadila namiesto otvorených typov zákrokov šetrnejšia laparoskopická (laparos=brucho v gréčtine) technika.

Ako vysvetlila Kliská, po úspešnom zvládnutí tejto techniky v oblasti driekovej chrbtice sa pozornosť lekárov v UNB presúva aj na krčnú chrbticu, ktorá je z pohľadu anatomickej komplexnosti ešte náročnejšia. Pri klasickej otvorenej operácii krčnej chrbtice spravidla prichádza ku kompletnému odstráneniu medzistavcovej platničky aj s herniovanou časťou a jej následnému nahradeniu implantátom, ktorý vo väčšine prípadov zabezpečí imobilitu ošetreného poschodia chrbtice.

„Veľmi sa teším, že portfólium našich výkonov môžeme rozšíriť aj o túto možnosť operácie, ktorá má pre pacienta nesporné množstvo výhod oproti invazívnejšiemu spôsobu liečby. Touto metódou sa naše pracovisko neurochirurgie v ružinovskej nemocnici zaradilo k celosvetovým pracoviskám, ktoré určujú trendy a presadzujú šetrné operačné zákroky, ktoré pacientom umožňujú v čo najkratšom čase vrátiť sa do bežného života.“ povedal Benedikt Trnovec, lekár z Neurochirurgickej kliniky SZU, UNB.

Pri endoskopickej operácii krčnej chrbtice sa neodstráni celá platnička, ale iba jej herniovaná časť. Tým sa zachová mobilita ošetreného segmentu. Zároveň je celá operácia realizovaná iba cez malinký kožný rez menší ako jeden centimeter, pacienti často ranu ani necítia. Nespornou výhodou je aj možnosť mobilizácie pacienta ešte v deň operácie, pacient môže byť na druhý deň prepustený a čoskoro sa vrátiť naspať k svojej práci, alebo obľúbeným činnostiam.

„Lekári Neurochirurgickej kliniky SZU, UNB sledujú svetové trendy a aktívne sa podieľajú na ich čo najskoršej implementácii v našich podmienkach. Veľmi sa teším, že na operáciu krčnej chrbtice prijal pozvanie aj skúsený spinálny endoskopista z Univerzitnej kliniky v Augsburgu Dr.med. Bastian Stemmer. Ako bývalý dlhoročný kolega nášho neurochirurga MUDr. Benedikta Trnovca prišiel podporiť jeho operačný tím, ktorého súčasťou sú ďalší nádejní neurochirurgovia ružinovského pracoviska, ktorí intenzívne zbierajú skúsenosti v endoskopickej technike.“ povedal riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

(ms)

Páčil sa vám článok?