Akademici i lekári žiadajú urýchlenú výstavbu Rázsoch - medici sa nemajú kde učiť

11.11.2021

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Univerzitná forma zdravotnej starostlivosti a príprava lekárov na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave je ohrozená. Vo štvrtok na to upozornili predstavitelia akademickej a lekárskej obce podporujúci iniciatívu Zachráňme zdravotníctvo v hlavnom meste - pre celé Slovensko. Žiadajú urýchlenú výstavbu nemocnice Rázsochy.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii pre TASR deklarovalo, že proces v projekte Rázsochy pokračuje a pri ďalších rozhodnutiach bude zohľadňovať aj potreby medikov. "Nová nemocnica je nutná. Musí byť komplexná, musia tam byť podmienky pre špičkovú medicínu, to znamená aj pre klinický výskum, výučbu, a najmä pre centralizáciu pacientov," uviedol dekan LF UK v Bratislave Juraj Šteňo. Zdôraznil, že pre budúcich lekárov je kontakt s pacientom nevyhnutný. Do sprevádzkovania Rázsoch iniciatíva zároveň apeluje na zabezpečenie plnohodnotného chodu výučbových nemocníc na Kramároch a v Starom Meste.

Lekárska fakulta UK podľa Šteňa pripravuje takmer polovicu lekárov na Slovensku, potrebuje na to preto primerané kapacity. Výučbové lôžka v klinikách prevádzkovaných Ministerstvom zdravotníctva SR sa však podľa neho neustále redukujú. Tvrdí, že súkromná nemocnica nemôže nahradiť pri príprave zdravotníkov štátne zariadenie. "Ich poslanie je úplne iné. Funguje na princípe zisku, bez toho sa nemôže ďalej rozvíjať," poznamenal.

V nových pandemických opatreniach budú vysoké pokuty či zákaz predaja jedál a nápojov na vianočných trhoch...

Pred treťou vlnou pandémie na Slovensku sa väčšina dospelej populácie rozhodla chrániť pred ťažkým priebehom ochorenia Covid-19 očkovaním. Ich zodpovedný prístup voči spoločnosti, ale aj k hospodárstvu bude zohľadnený vo väčšej miere slobody. Druhou prioritou štátu je chrániť tých najviac ohrozených, ktorí ešte nevyužili možnosť najúčinnejšej ochrany, teda vakcínu.

Ministerstvo tvrdí, že na zlepšenie stavu "rokmi zanedbávaného zdravotníctva" prijíma systematické kroky. "Proces v projekte Rázsochy pokračuje a pri našich ďalších rozhodnutiach budeme v prvom rade prihliadať na to, aby bola zachovaná adekvátna dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov, prihliadajúc aj na potreby medikov a podmienky pre ich štúdium a praktické skúsenosti v odbore," uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Kvalitné zdravotníctvo prinesie podľa nej v horizonte niekoľkých rokov aj prelomová reforma nemocníc, ktorá je aktuálne v legislatívnom procese.

Iniciatíva žiada tiež apolitický výber vedúcich pracovníkov kliník na spoločných univerzitných klinikách LF UK a výučbových nemocníc. Na vyše 20 z 56 klinických pracovísk je podľa Šteňa neprávny stav. Funkcie napríklad zastávajú prednostovia bez výberového konania či na základe ústneho poverenia. Hovorí o právnom chaose.

(TASR)

Páčil sa vám článok?