V Biskupiciach chcú rozšíriť ťažbu štrku

13.12.2006
Páčil sa vám článok?

V Podunajských Biskupiciach je snaha rozšíriť ťažbu štrkopieskov. Svedčí o tom zámer spoločnosti Ass Sehring, ktorý predložili bratislavskému magistrátu. Zámer je prístupný aj verejnosti a možno doň nahliadnuť do 23. októbra v informačnom centre Servis pre občana na Primaciálnom námestí.

Zámerom je rozšírenie ťažby štrkopieskov postupnou ťažbou do hĺbky 40 metrov s trvalým záberom 32 hektárov pôdy. Ťažba sa uskutoční v dvoch úrovniach. V prvej bude vyťažená kazeta do hĺbky jedného metra nad hladinu podzemnej vody. Po vyťažení viacerých kaziet minimálne na ploche 10 hektárov sa presunie ťažba do druhej úrovne pod hladinu podzemnej vody.

Medzi najväčšie očakávané negatívne vplyvy patria trvalé a dočasné zabranie poľnohospodárskej pôdy, narušenie horninového prostredia ťažbou a zničenie pôvodných biotopov. Pri ťažbe sa okrem toho zmení aj štruktúra a scenéria okolia a je možný negatívny dosah tiež na podzemnú vodu, ako aj negatívny vplyv pri nakladaní s odpadmi.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.