VIDEO: Ministerstvo zdravotníctva vysvetľuje, čo sú "hýbajúce sa vlákna" na respirátoroch...

Zdroj: koláž abn - FB MZ

Páčil sa vám článok?

Pravdepodobne už aj vy ste videli videá zachytávajúce pokusy dokázať, že na nových respirátoroch, prípadne tyčinkách na testovanie ochorenia Covid-19 sa nachádzajú akési pohybujúce sa čierne tenké vlákna, ktoré mnohí pokladajú za živé organizmy - parazity. Ministerstvo zdravotníctva dnes zverejnilo vysvetlenie, ktoré by malo prípadné obavy verejnosť aspoň čiastočne upokojiť...

"V poslednej dobe sú mimoriadne populárne videá a fotografie vystrašených občanov, nachádzajúcich tmavé vlákna na svojich chirurgických maskách. Časť z nich ich dokonca považuje za živé parazity, ktorými nás chce niekto úmyselne infikovať. Ako dôkaz im slúži pohyb týchto vlákien po dotyku iným predmetom a pri styku s vodou. Tento nezmysel bol už opakovane vysvetlený. V tomto prípade si treba osviežiť fyziku, ide buď o jednoduchú statickú elektrinu, alebo dôsledok povrchového napätia po styku s vodou. Čo tieto čierne nitky teda vlastne sú? Iba z videa to nie je možné určiť s úplnou istotou. Určite však nejde o živé tvory. Môže ísť jednoducho o chumáčiky prachu. Aj prach v domácnosti obsahuje bežne napríklad textilné mikrovlákna," píše sa vo vyjadrení Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré dnes zdieľalo aj na svojom oficiálnom FB profile. 

Takýchto a podobných videí môžete nájsť na internete či sociálnych sieťach niekoľko desiatok:

"Veľa občanov na týchto vymyslených parazitov neverí. Majú však obavy kvôli týmto videám chirurgické rúška používať, zo strachu o svoje zdravie. Zdravotné vplyvy nosenia rúšok sú však dlhodobo preskúmané, mnohé profesie ich predsa používajú desiatky rokov. Rúška sú jednoznačne neškodné. Z hľadiska kvality vdychovaného vzduchu predstavuje chirurgické rúško filter čiastočne účinný aj pred prachovými časticami (respirátor je samozrejme pre tento účel oveľa účinnejší). Pre pľúca sú najviac nebezpečné jemné prachové častice, neviditeľné voľným okom. Tmavé nitky na fotografiách a videách ustarostených občanov sú oproti jemným prachovým časticiam príliš veľké. Naše dýchacie cesty sú na tieto situácie pripravené. Pri prípadnom vdýchnutí by sa zachytili v horných dýchacích cestách kde by ich pohyb riasinkového epitelu posúval smerom od pľúc. Netreba však zabúdať, že polypropylén, ktorý sa používa na výrobu jednorazových rúšok je degradovateľný materiál a rúška je potrebné používať v súlade s odporúčaniami výrobcu. Čo je zvyčajne najviac 8 hodín. Pri správnom používaní rúška pľúcam neškodia, naopak aspoň čiastočne filtrujú aj nebezpečné prachové častice," uvádza ministerstvo zdravotníctva. 
Zdroj hoaxu:

Za zmienku určite stojí aj názor pána Martina Huberta, ktorý na FB stránku Ministerstva zdravotníctva SR napísal: "Sklamalo ma, čo ste napísali, že len z videa nie je možné určiť o čo ide. Veď si vezmite respirátor a skontrolujte tie vlákna. Vtedy to bude 100 percentné. Viem, ze to nie je žiadny parazit, ale určite to nie je ani prach. Ak by ste to spravili poriadne, tak by ste upokojili veľa ľudí, ktorí sa toho boja, keďže si tie vlákna vedia pozrieť pri zväčšení. Proste vezmite respirátor, presne skontrolujte, aké to je vlákno a potom tieto správy označte za hoax. Len aby bolo jasné.. Ja viem, ze nejde o žiadne parazity a podobne, ale hoaxy sa označujú a dokazujú inak. Toto nikoho nepresvedčí a tých ľudi podľa diskusií je veľmi veľa, ktorí sa pýtajú, o čo ide. Tak im to treba povedať!"
(ars)

Páčil sa vám článok?