Pandémia „vyrába“ závislých na alkohole a liekoch. Jednu závislosť však lockdown stopol

22.3.2021

Zdroj: in

Páčil sa vám článok?

„Veľa dlhodobých abstinentov sa počas lockdownu vrátilo k alkoholu. Ide najmä o tých, ktorí žijú sami alebo prišli o prácu,“ hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica. Zvýšená domáca konzumácia alkoholu počas pandémie je fakt. Po skončení pandémie však odborník očakáva aj nárast závislých od liekov a sedatív.

Mnohí by mohli nadobudnúť dojem, že podnikať počas korony s alkoholom je výhra. „Je pravda, že sme počas prvej vlny pandémie evidovali citeľnejší nárast predaja alkoholu,“ hovorí Richard Migát z petržalskej vinotéky na Mlynarovičovej. „A to napriek tomu, že sme mali obmedzené hodiny predaja. Lenže to mali ľudia zrejme potrebu sa zásobiť. V druhej vlne to už také výrazné nie je.“ Klientov síce neubúda, no nakupujú v menšom množstve. Pripisuje to stenčujúcim sa rodinným rozpočtom, ale aj pretrvávajúcemu lockdownu. „Ľudia nechodia na chaty, nenavštevujú príbuzných, nepijú v spoločnosti, ale osamote...“

Čo však môže spôsobiť, ak sa popíjanie presunie z reštaurácií a krčiem do domácnosti? „Fakt, že popíjanie sa presunulo do domácnosti je pozitívny z hľadiska toho, že blízki majú väčšiu kontrolu nad závislým a nad objemom ním vypitého alkoholu,“ hovorí Jozef Ďanovský, psychológ, ktorý sa venuje aj terapii závislých. „Na druhej strane je nebezpečné, ak izolovaný človek začne riešiť svoj stres, úzkosť, problém či únik od neho alkoholom.“ Vo svojej praxi ešte nezaznamenal zvýšený dopyt po liečbe od závislosti alkoholu, predpokladá však, že dopady sa ukážu, keď bude pandemická situácia na ústupe.

Nárast záujemcov už v tomto období však eviduje Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. „Áno, je istý nárast, čo je dôležité aj veľa dlhodobých abstinentov zrecidivovalo, počas lockdownu, najmä tých, čo žijú samy a prišli o prácu,“ hovorí Ľubomír Okruhlica.

Centrum má aj linku pre ľudí s problémami s alkoholom a drogami. Niektoré otázky sú rovnaké ako pred covidovým obdobím: Ako môžem pomôcť blízkemu, čo má problémy s alkoholom? Ako ho mám presvedčiť, aby prestal piť a išiel sa liečiť? Viete mi pomôcť - strácam kontrolu nad vlastným pitím, som sama doma...

„Čo však pribudlo, je častá otázka: Fungujete? Nemáte obmedzené ambulantné hodiny? Poskytujete liečbu?“ hovorí Ľubomír Okruhlica a informuje, že centrum ani v čase lockdownu neprestalo poskytovať či už ambulantnú, alebo lôžkovú liečbu pre ľudí so závislosťami. „Jedine v prípade klubov pre dlhodobo abstinujúcich sme prešli na telemedicínu.“

Na Linke pomoci však zaznamenali významný pokles volaní so žiadosťou o radu pre problémy s hraním. „Prestali volať ľudia so závislosťou od hracích automatov a návštevníci kasín s problémami,“ pokračuje hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí. "Zariadil" to lockdown. Bohužiaľ, telefonáty tipujúcich online zostali. A je ich dosť.

Izolácia, obmedzené sociálne kontakty, strach z ochorenia, nekončiaci lockdown, zmena životného štýlu či hrozba straty zamestnania... Nie každý to zvláda zdravým spôsobom. Dá sa očakávať, že po skončení pandémie počet závislých žiadajúcich pomoc v ambulanciách narastie?

„Určite,“ domnieva sa riaditeľ centra pre liečbu drogových závislostí. „Uvidíme ako sa potom rozloží klientela aj do iných, najmä psychiatrických ambulancií. Špecifický nárast očakávame najmä pokiaľ ide o problémy so závislosťou od liekov, sedatív. Tie sa totiž okrem alkoholu začali v čase pandémie COVID-19 užívať vo väčšej miere. Dôležitú úlohu zohráva pritom postkovidový syndróm, kedy sú často lekármi dlhodobo predpisované pri úzkostných stavoch, depresiách a nespavosti. U viacerých ľudí sa takto vybuduje závislosť.“
(in)

Páčil sa vám článok?