Viete, na aké choroby zomrie u nás najviac ľudí? Rakovina to nie je a Covid už vôbec nie

29.5.2020
0

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

V súvislosti s postupným uvoľňovaním opatrení viacerí odborníci varujú pred druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Máme sa opäť zľaknúť hrozivých prognóz, ktoré veštili, že sa na Slovensku nakazí aj tisíc ľudí mesačne a mnohí z nich skončia na pľúcnej ventilácii? Pozrite si štatistiku ochorení, ktoré si u nás vyžiadali najviac obetí na životoch.

Na riziká uvoľňovania opatrení upozorňuje napríklad lekár Peter Visolajský, ktorý je členom krízového štábu. Už teraz hovorí o hroziacej druhej vlne pandémie, na ktorú sme si podľa neho „zarobili“ vlastnou netrpezlivosťou. „Priznám sa, že zo súčasného bezbrehého otvárania Slovenska, myslím tým bezbrehé a zbrklé rušenie sociálneho dištancu, mám ako lekár obavy. Dnes už nie je rozhodujúci nejaký medián, ale verejná mienka. Obávam sa, že sa potvrdí, že ľudia sa nemenia, mení sa len doba. Aj pri španielskej chrípke prvú vlnu ľudia sebazaprením ako-tak zvládli a potom to zväčša nevydržali a pandémia udrela zakrátko v druhej vlne ešte silnejšie,“ varuje Visolajský na sociálnej sieti. „Udrieť ešte silnejšie pritom znamená množstvo mŕtvych a ekonomické prepady ešte vážnejšie ako pri prvej vlne... Žiaľ, obávam sa, že my, ale aj zvyšok EÚ sme si netrpezlivosťou a pár hlasnými internetovými a mediálnymi krikľúňmi zarobili na druhú vlnu. A druhou vlnou stratíme viac ako sme si ušetrili doterajšími dobrými opatreniami. Kiežby som sa mýlil,“ dúfa lekár.

Nový koronavírus oprávnene vzbudzuje medzi odborníkmi rešpekt. Je vysoko infekčný, mnohí ľudia ho dokážu šíriť do svojho okolia v čase, keď ešte netušia, že sú nakazení. Vedci sa tiež zhodujú, že ochorenie Covid-19, ktorý tento vírus spôsobuje, s nami zostane dlho, môže nás trápiť ešte nasledujúci rok či dva... No sú aj iné choroby, ktoré vážne ohrozujú naše zdravie a doteraz si pripísali mnohonásobne viac obetí na životoch ako „korona“.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) nám poskytlo presnú štatistiku úmrtí za rok 2019. Vyplýva z nej, že vlani zomrelo na Slovensku 53 405 ľudí, čo je v priemere viac ako 4 450 mesačne a 146 denne. Teraz si predstavte, že by ste sa, rovnako ako v prípade Covid-19, deň čo deň dozvedali o počte nových úmrtí - tu by však išlo o desiatky prípadov...

Najviac úmrtí u nás mali v roku 2019 na svedomí ochorenia obehovej sústavy – vyžiadali si životy približne 25-tisíc Slovákov, teda takmer každý druhý zosnulý mal práve túto diagnózu. Z tohto počtu bola pre 12 006 pacientov osudná chronická ischemická choroba srdca, pre 2 558 ľudí srdcové zlyhanie, 2 274 ľudí podľahlo mozgovému infarktu a 2 252 infarktu myokardu (srdcovému infarktu), 1 559 zomrelo v dôsledku aterosklerózy (kôrnatenia tepien) a 857 na hypertenznú chorobu srdca – to sú podľa štatistiky NCZI najväčšie strašiaky v tejto kategórii ochorení.

Pokiaľ ide o obávanú rakovinu, tá vzala vlani život takmer 13 500 Slovákom, to znamená, že približne každý štvrtý zosnulý trpel v roku 2019 na niektorý typ onkologického ochorenia. Pritom najviac pacientov podľahlo zhubnému nádoru priedušiek a pľúc, bolo ich až 2 038. Zhubný nádor hrubého čreva bol príčinou smrti u 1 047 pacientov a zhubný nádor prsníka u 1 003 pacientov.

V poradí treťou najčastejšou príčinou úmrtia boli v roku 2019 choroby dýchacej sústavy, ktorým podľahlo 4 020 Slovákov: až 2 232 pacientov, teda viac ako každý druhý s touto diagnózou pritom zomrel na zápal pľúc vyvolaný nešpecifikovaným mikroorganizmom.

Pokiaľ ide o obávaný Covid-19, od prvého potvrdeného prípadu 6. marca až doteraz sa na Slovensku nakazilo 1 520 ľudí, ochoreniu podľahlo 28 pacientov. Svetové štatistiky sú hrozivejšie: nakazilo sa takmer 5,6 milióna ľudí a zomrelo 352-tisíc. Na druhej strane sa približne 2,3 milióna ľudí z "korony" vyliečilo.

(ac)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.