Radíme: Ako sa môžeme brániť pred nebezpečnou nákazou?

Zdroj: Letisko M. R. Štefánika

Páčil sa vám článok?

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s novým koronavírusom. Vybrali sme aspoň niektoré, ďalšie nájdete na stránke www.uvzsr.sk.

Aké sú prejavy ochorenia na nový koronavírus?
Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky (teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie). Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas sa udáva 2 až 14 dní.

Aké je riziko, že som sa nakazil novým koronavírusom?
Ak ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, ani v kontakte s ľuďmi, ktoré tieto krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v prípade klasického respiračného ochorenia vrátane chrípky je dôležité kontaktovať lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Ako sa lieči toto ochorenie?
Liečba je symptomatická. Očkovacia látka proti novému koronavírusu 2019-nCoV zatiaľ neexistuje.

Mal by som preventívne dodržiavať nejaké hygienické návyky?
Ide o všeobecné preventívne opatrenia pri všetkých bežných vzdušných nákazách, ktoré významne znižujú riziko ochorenia:
• umývajte si ruky často mydlom, vodou alebo dezinfekčným prostriedkom na ruky na báze alkoholu naj­menej 20 sekúnd,
• očí, nosa ani úst sa nedotýkajte neumytými rukami,
• zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju hoďte do koša,
• vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky nádchy alebo chrípky,
• zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami,
• mäso a vajíčka dôkladne prevarte,
• 14 dní od príchodu z oblasti postihnutej novým koronavírusom sledujte svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť),
• v prípade klinických príznakov po návrate vyhľadajte lekára

Pomôže mi nosenie ochranného rúška?
V oblasti, kde ešte nový koronavírus nebol zaznamenaný, nie je potrebné nosiť ochranné rúško alebo respirátor. Ak však máte obavy, môžete ho nosiť preventívne. V zahraničí, kde je potvrdených viac prípadov ochorenia, odporúčame na miestach s väčším počtom ľudí (letiská, stanice, obchodné centrá, námestia) používať respirátory.

Kde sa dozviem viac informácií?
Zriadili sme call centrum s nepretržitou prevádzkou. Odborníkov môžete kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk, ako aj na telefónnych číslach 0917 222 682,  0918 659 580 a 0917 426 075.

(bn)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.